Erzincan Merkeze Bağlı Bahçeyazı, Çatalarmut ve Heybeli Köyde Vatandaşlara Saldıran Kurt 13 Kişiyi Çeşitli Yerlerinden Yaraladı.Erzincan merkeze bağlı Bahçeyazı, Çatalarmut ve Heybeli köyde vatandaşlara saldıran kurt 13 kişiyi çeşitli yerlerinden yaraladı. Yaralılar, Erzincan Devlet Hstanesi A ve B Blokta tedavi altına alınırken, kurt saldırısından dolayı yaralanan 4 kişi daha Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

Edinilen bilgiye göre, ilk kurt saldırısı vakası dün sabah saat 07:30 sıralarında Heybeliköy'de meydana geldi. Kurt, Şükrü Uludağ (63), Melek Uludağ (62) ve Kibar Bayrak (60) isimli vatandaşlara saldırarak, vücutların çeşitli yerlerinden yaraladı. Bu vatandaşlar Erzincan Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, saat 12:00 sıralarında ikinci kurt saldırısı vakası yaşandı. Bahçeyazı köyünde görülen kurtlar, burada da 6 vatandaşı, vücutlarının çeşitli yerlerinden yaraladı. Bahçeyazı köyünde Ali Yalçın (57), Vesile Bayrak (33), Emre Bayrak (9), Samime Dülger, Erol Polat (44) ve Fatma Sinem Polat (6) kurt saldırısında yaralanarak Erzincan Devlet Hastanesi'ne kaldırıldılar. Son olarak saat 14:00 sıralarında Çatalarmut köyünde görülen kurt vakasında ise 4 kişi kurt saldırısından yaralanarak Erzincan Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Çatalarmut köyünde ise Ekrem Köksal (35), Sündüz Köksal (319, Salih Polat (7), Mahmure Süslü kurt saldırısında vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanarak tedavi altına alındı.

Erzincan Devlet Hastanesi A ve B bloklarda tedavi altına alınan yaralılardan Şükrü Uludağ, Melek Uludağ, Erol Polat ve Fatma Sinem Polat, maruz kaldıkları kurt saldırısından dolayı vücutlarında doku kaybı olması sebebiyle Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Kurt saldırısıyla ilgili olarak yaralıları ziyaret eden Erzincan Sağlık İl Müdürü Dr. Mesut Turan; şunları ifade etti:

"İlimiz Çatalarmut, Heybeliköy ve Bahçeyazı köylerinde yaban hayvan saldırısı vakaları görüldü. Bir yaban hayvanı tarafından bu bölgedeki insanların ısırılmasıyla oluşan vakalar hastanelerimize geldi. Çatalarmut köyünde 4, Bahçeyazı köyünde 6 ve Heybeliköy'de de 3 kişi olmak üzere toplam 13 kişi kurt saldırısına uğradı. Bu vatandaşlarımız, vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandılar. Toplam 13 vakamız, gerek 112, gerekse kendi imkanlarıyla hastanemize getirildiler. Bu yaralılara ilk müdahale yapıldı. Bunlara yapılan ilk müdahale yaralı bölgenin temizlenmesi yapıldı. Bu ilk müdahale yapıldıktan sonra bu yaralıları kuduz aşısı programına alıyoruz. Kuduz aşısı programına aldığımız insanları genellikle tetanoz ve kuduz ilmügurü ile destekliyoruz.

Bu 13 vakaya ilk müdahaleyi yaptıktan sonra bunların 4'ünü Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi'ne sevk ettik. Çünkü, bu vakalarda biraz doku kaybı vardı. Bu vakaların müdahalesi bir üst kurulda yapılması gerekiyordu. Bu yüzden de bunları Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi'ne sevk ettik. Diğer vakalara da hastanemizde müdahale ettik. Edindiğimiz bilgilere göre, bölgede 1 kurt jandarma tarafından itlaf edildi. Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, bu itlaf edilen kurttan gerekli numuneleri alarak Erzurum Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderdiler. Kurtta kuduz hastalığının pozitif çıkması durumunda olayın geçtiği köyler incelemeler yapılarak gerekli uygulama yapılacak."

CİHAN