İzmir'in Çiğli ilçesindeki bazı sivil toplum kuruluşları, durak aralarını çok uzun bırakan ve kaldırımları engellilere uygun yapmayan İzmir Ulaştırma Koordinasyon Merkezi'ni mahkemeye verecek.


Türk Standartları Enstitüsü'ne göre iki durak arası mesafenin bin 200 metreyi geçemeyeceğini belirten Çiğli'ye Gönül Verenler Derneği Başkanı Hüseyin Karaman, kaldırımların da kalabalık yerlerde 2 metreden dar olamayacağını kaydetti.

Çiğli'deki sivil toplum örgütleriyle bir araya gelerek imza kampanyası düzenlediklerini ifade eden Karaman, kampanyaya Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, Sanayici ve İşadamları Derneği, Engelliler Derneği, Trakyalılar Derneği, Erzurumlular Derneği ve Köyiçi Mahallesi Muhtarlığı'nın da destek verdiğini açıkladı.

Çiğli'ye Gönül Verenler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Gökhan Aslan ise, "Esnaflar, yol çalışmaları sırasında zaten iflasın eşiğine geldi. Şimdi ise bütün vatandaşların hayatı engellerle doldu. Buna sessiz kalmadık ve dava açtık. Şimdi de duraklarımız için dava açıyoruz." şeklinde konuştu.

Sivil toplum örgütleri bir süre önce de, Anadolu Caddesi-Altınyol - Büyükçiğli Kavşağı alt geçidinin projelere aykırı yapıldığı gerekçesiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni mahkemeye vermişti.

CİHAN