Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, GAP bölgesinin turizm cazibe merkezi haline gelmesi için bölgede "Las Vegas benzeri kumarhane", "su kayağı" ve çocukların eğleneceği "Disneyland" gibi merkezler kurulmasını önerdi.


Anadolu'da ve GAP bölgesinde çok fazla konaklama tesisi bulunmadığını, bölgenin turizmde atak yapabilmesi için ilk önce konaklama tesislerinin çoğalması gerektiğine işaret eden Bayındır, "Güneydoğu büyük bir bölge, her yanına en az 4 yıldızlı, 100 odalı ve içinde her türlü imkanı olan otel gerek. 15-20 tane otel lazım. Burada 2-3 milyar dolar gibi konaklama yatırımı yapmak lazım" dedi.

Bayındır, konaklama tesislerinin çoğalmasının yanında GAP'ın turizmde cazibe merkezine dönüşmesi için "özel" bölgeler yaratmak gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Yeni Teşvik Yasası'nda bu bölge en yüksek teşviği alan bölge olarak açıklandı. Bütün bunların yanında bir cazibe merkezi haline gelmesi için burada bir Las Vegas gibi bir eğlence merkezi kurulmalı... Orada, Türkiye'nin her yerinde müsaade edilmeyen özel bir bölge yaratmak lazım. Van Gölü kıyısında bir bölgeyi kapatarak Las Vegas gibi bir iki tane tematik kumarhane ve showların yapılabildiği birkaç tane salon, ayrıca su kayağı merkezi, Disneyland gibi çocukların eğlenebileceği bir merkez kurulmalı. Böyle birtakım cazip şeyleri bir yere toplarsak, insanlarda (burayı gidip bir görelim) imajı doğacaktır. Bu da turizmde hareket başlatacaktır. O bölgelere gitmek için insanların terör yüzünden halen büyük çekinceleri var. Dolayısıyla bu imajı silmek için orada başka cazibe merkezleri yaratmak lazım."

SonDakika