Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı yurtlarda ÖSS'ye hazırlanan adayların yüzde 75'i üniversiteyi kazanmayı başardı.
Koruma ve bakım altındaki 374 gençten 282'si bir yükseköğretim programına yerleşti. Gençlerin 215'i 2 yıllık, 65'i 4 yıllık, 2'si de 5 yıllık programları kazandı. Geçen yıl, sınava giren 235 adaydan 149'u üniversiteyi kazanmış, başarı oranı yüzde 63 olarak gerçekleşmişti.

Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, koruma altında bulunan çocukların üniversite giriş sınavında gösterdikleri üstün başarının haklı bir gurura vesile olduğunu söyledi. Bu yılki başarının oldukça yüksek bir oran olduğunu ifade eden Kavaf, "Bundan sonra bizim kurumlarımızda yetişen çocuklarımız arasından da bilim adamı, sanatçı, sporcu ve tüm mesleklerden başarılı insanlar çıkacak." dedi. Sadece ÖSS'de değil, spor ve sanat gibi alanlarda da çok başarılı çocukların yetiştiğini kaydeden Bakan Kavaf, yüksek performansın yurtlarda kalan çocukları olumlu etkileyeceğini ve onlara güçlü bir motivasyon olacağını dile getirdi. Kavaf, sözlerini şöyle sürdürdü: "Korunmaya muhtaç çocuklarımız için verdiğimiz hizmet artık sadece asgari düzeyde ihtiyaçlarını karşılamaktan ibaret değildir. Çocuklarımızın her yönüyle hayata hazır, kendi ayakları üzerinde durabilen, topluma faydalı, kendine güvenen, başarılı ve iyi insanlar olarak yetişmesini hedefliyoruz. Bundan sonra bu kurumlardan binlerce başarı öyküsü doğacaktır. Tüm çocuklarımıza, gösterdikleri gayret ve başarı için teşekkür ediyorum."
ÖSS'yi kazanan koruma altındaki çocukları, gönderdiği mektupla kutlayan Kavaf, 4 ya da 5 yıllık bir fakültede okumaya hak kazananları Ankara'da ağırlamaya hazırlanıyor. Bakan, makamında kabul edeceği çocuklar için tarihî ve kültürel çapta Ankara gezisi düzenlemeyi, onları Cumhurbaşkanlığı, Meclis ve Başbakanlık'ta gezdirmeyi planlıyor.

Zaman