Dünyada sayısı 5 bin 500'ü bulan, Türkiye'de ise adını yeni duyurmaya başlayan 'Oyuncak Kütüphanesi', çocukların yeni eğlence mekânlarından biri olmaya aday.
Kütüphane kavramıyla ilk kez oyuncak alışverişi ile tanışan minikler, bu renkli mekânda sadece okumayı değil, oynamayı ve paylaşmayı da öğreniyor. Uygulama, bir çocuk için yıllık ortalama oyuncak harcamasının 5-6 dolar olduğu Türkiye'de, oyuncağa ulaşım anlamında alternatif olacak. Ayrıca aşırı tüketimin de önüne geçilecek.

Ülkedeki ilk oyuncak kütüphanesi geçen yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından açılırken, bir yenisi geçtiğimiz günlerde İzmir Narlıdere Merkez Anaokulu'nda hizmete girdi. Okula gelen minikler, tutanak karşılığı edinecekleri bir oyuncak veya kitabı kullandıktan sonra diğer arkadaşlarının da yararlanması için kütüphaneye geri getirecek. Ancak yerine yenilerini alabilecekler. Projeyi Türk ve Hollanda Milli Eğitim bakanlıkları ile ortaklaşa gerçekleştirdiklerini anlatan okul müdürü Aişe Sönmez, öğrencilerin yeni eğitim yılında kütüphaneden yararlanmaya başlayacaklarını belirtti.

Zaman