Kastamonu'da, Büyük Önder Atatürk'ün Kastamonu'ya gelişi, şapka ve kıyafet devriminin 84'üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Atatürk kıyafetlerinin de yer aldığı ''Geçmişten Günümüze Yansımalar'' konulu defile düzenlendi.


Kastamonu Valiliği ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsünün iş birliğiyle gerçekleştirilen defile için tarihi Kastamonu Hükümet Konağı'nın merdivenleri podyuma dönüştürüldü.

Cumhuriyet dönemi öncesi kıyafetlerinin tanıtılmasıyla başlayan defilede, şapka ve kıyafet devriminin ardından giysilerin bugüne kadarki değişimi sergilendi.

Atatürk'ün kıyafetlerinin de yer aldığı defilede 3'ü erkek, biri çocuk olmak üzere 11 manken görev aldı. 10. Yıl Marşı eşliğinde, Türk bayrağı figürünün yer aldığı kıyafetiyle podyuma çıkan manken, defileyi izleyen vatandaşlardan büyük alkış aldı.

Defilenin sonunda, görev alan tüm mankenleri kutlayan Vali Mustafa Kara, Mustafa Kemal Atatürk'ün şapka ve kıyafet devrimine atıfta bulunarak, ''19 Mayıs 1919 Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu için ne ise 23 Ağustos 1925 de aynı anlama gelir. 23 Ağustos 1925 ile Türkiye Cumhuriyeti çağdaşlaşma hedefini Kastamonu'da başlatmıştır. Onun için Kastamonulular ne kadar övünse azdır'' dedi.
Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın, Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay ve çok sayıda davetlinin ilgiyle izlediği defileden önce, Kastamonu Valiliğince yaptırılan yöresel kasketler vatandaşlara dağıtıldı.

Zaman