ANKARA (A.A) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Türkiye'nin büyük bir kriz ve kaos ortamının 'stratejik düzeyde' çok yüksek tehdidi altında'' olduğunu savunarak, ''Türk milletinin kendisine dayatılan esaret ve yıkım sürecini büyük bir uyanışla elinin tersiyle iteceğinden kuşkuları olmadığını'' belirtti.

Bahçeli, MHP'nin internet sitesinde yer alan ''Türk Milletinin Bekasına Yönelik Tehditler Konusunda Değerlendirmeler'' başlıklı açıklamasında, ''Türk milletini, kabile dürtüleriyle tahrik ederek yıkmaya çalışmanın, 'terörü önleyemedik o halde isteklerini kabul edelim' yaklaşımını 'fırsat' olarak dayatmanın hiç kimsenin haddi, hakkı ve harcı olmadığını'' ifade etti.

-''BU VAHİM SÜREÇ...''-

Resmileşmiş ayrı diller üzerinden uyanmış alt kimlikleri bir arada tutacak bir milletleşme modeli ve üniter devlet yapılanmasını insanlığın henüz icat edemediğine dikkati çeken Bahçeli, ''Bir kez bile olsa millet kimliğinden geri dönüş yapacak asırlık sosyolojik süreçleri, devlet kurumlarının tavsiye kararları, hükümetlerin siyasi yorumları ve sözde coğrafi kimlik tanımlarıyla durdurmak da henüz mümkün olmamıştır'' görüşünü ifade etti.

''PKK'nın yıllarca dağda savunduğu bütün ihanet fikirlerinin şimdi iktidar zihniyeti tarafından sözde barış ve demokrasi süreci olarak 'Kürt açılımı' tanımıyla savunulmaya başlandığını'' öne süren Bahçeli, ''bu vahim sürecin sonuç alması halinde ortada ne üniter devlet, ne milli devlet, ne Türk milleti kavramı ve birliği kalacağını'' savundu.
''AKP döneminde, teröre karşı mücadele için gerekli bütün birimlerin atıl hale getirildiğini, devletin güvenlik güçleri zaafa düşürüldüğünü'' savunan

Bahçeli, ''AKP'den gördükleri imtiyaz ve izin ile etnik bölücülük yapan ve terörü desteklediğini saklamayan sözde yasal siyasi oluşumların, belediyeler ve malum sivil toplum örgütlerinin bu amaçla geniş bir şer cephesi oluşturduklarını'' ileri sürdü.

-''YIKIM PROJESİ''-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 'Kürt sorunu Türkiye'nin birinci sorunudur' sözlerini anımsatan Bahçeli, ''eş zamanlı olarak Kandil Dağından medya üzerinden mütareke ve müzakere çağrıları yapılarak, pazarlığın şartlarının olgunlaştırıldığını'' öne sürdü.

Bahçeli, şunları kaydetti:

''(Fırsat) adı ile başlayıp, Kürt sorunu ile devam eden ve şimdi demokratik açılım olarak tanımlanan yıkım projesinin ülkemizi getireceği karanlık tablo bundan ibarettir. Bu öngörüler, kardeşliğimizin bozulmaması uğruna yıllardır sabırla ve sükunetle üzerine titrediğimiz milletimiz için günbegün yaptığımız tahlillerin tarihin ve bilimin ışığında oluşturduğumuz görüşlerin özetidir.

Bu itibarla, yıkım projesinde hükümetle elele tutuşan işbirlikçi palikarya haricinde kalan ve önünü ve arkasını görmeden sürece sıcak bakanları bir kez daha ve iş işten geçmeden tercihlerini analiz etmeye davet ediyorum. Herkesi devletimizin kuruluş felsefesinde, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti ortak paydasında, Türk Bayrağı altında buluşmaya çağırıyorum. Artık karar anı gelmiştir.''

(CİHAN)