SMS dolandırıcığını nedeniyle son günlerde artan şikayetleri değerlendiren Tüketici Hakları Merkezi, vatandaşı ve firmaları uyardı. İşte dikkat edilmesi gereken noktalar:...

Haber 7’nin sık sık gündeme getirdiği kontör dolandırıcılığıyla ilgili Tüketici Hakları Merkezi’nden bir uyarı geldi.
Son günlerde SMS ile kontör dolandırıcılığı şikayetlerinin arttığı belirtilerek açıklamada, “SMS ile kontör dolandırıcılarına karşı tüketicileri uyanık olmaya, firmaları ise kampanyalar hakkında tüketicileri ayrıntılı bilgi vermeye davet ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.
Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER Hukuk Komitesi Başkanı Av.Faruk HANÇER’in yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde birçok kişinin hukuki yardım için talepte bulunduğu aktarıldı.TÜ-MER'den yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi; “Mağdur tüketiciler çeşitli firmaların kampanyalarına SMS ile katıldıklarını, bir süre sonra kendilerine içeriğinde ‘Para Ödülü Kazandınız’ ibaresi içeren SMS’ler ulaştığını belirtmektedir. Firma isimleri ile irtibat kurulacak kişi isimlerinin de yer aldığı bu SMS’lere aldanan tüketiciler dolandırıcılar ile irtibata geçerek para ödülünü nasıl alabileceklerini sormaktadır. Söz konusu şahıslar para ödülünü talep eden tüketicilere banka hesaplarını açabilmek ve diğer masraflar için kontör şifresi göndermek zorunda olduklarını ve ödemelerin banka hesaplarına otomatik yapılacağını söyleyerek ikna etmektedir. Önceden katıldığı kampanyalar hakkında gerekli araştırmayı yapmayan tüketiciler SMS ile kontör dolandırıcılarının tuzağına kolayca düşmektedir.”
YÜZBİNLERCE TL DOLANDIRILDITÜ-MER yaptığı araştırma sonucunda çok sayıda kişinin mağdur olduğunu belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: “Konuyla ilgili derneğimiz tarafından yapılan araştırmada; bazı firma çalışanları ile görüşülmüş, bu yöntem ile çok sayıda mağdur tüketicinin yüz binlerce TL dolandırıldığını kendilerine yapılan müracaatlardan anladıklarını ve söz konusu SMS lerin tüketicilere rastgele gönderildiğini ifade ederek kendilerini savunmuşlardır.”
KAMPANYALARI İYİ ARAŞTIRIN

TÜ-Mer Hukuk Komitesi Başkanı Av. Faruk Hançer, önlemler konusunda ise öncelikli olarak Tüketicilerin dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak şu noktalara dikkat çekti; “Bu ve benzeri kampanyalara katılmadan önce kampanya hakkında firmaların internet sitelerinden ve iletişim numaralarından gerekli araştırmaları yapmaları ve kendilerine ulaşan para ödüllü mesajlara itibar etmemeleri gerekmektedir.”
SAVCILIĞA BAŞVURUN

Tuzağa düşenlerin bir an önce savcılığa başvurmaları gerektiğini hatırlatan Hançer, firmaların da bu tür tuzaklara zemin hazırlayacak yöntemlerden uzak durması gerektiğini savundu.
FİRMALARA DÜŞEN SORUMLULUKLAR

Yapılan açıklamada firmalara şu uyarılar yapıldı: “SMS yolu ile kampanyalar düzenleyen firmalara, böylesi dolandırıcılık olaylarına karşı tüketicileri titizlikle uyarmaları, mağdur olan tüketicilere ise hukuki hakları konusunda yardımda bulunmaları ve istismar edilmeye müsait kampanya yöntemlerini tercih etmemelerini tavsiye ediyoruz.”

Haber 7