İşte Kürt-Türk Kardeşliğinin BelgesiTarihçi Cezmi Yurtsever, Şanlıurfa'da 150 Bin Kürt ve Türk Vatandaşın, Fransız İşgaline Karşı Birlikte Mücadele Edeceklerine Dair Osmanlı Hükümetine Yazdığı Dilekçeyi Buldu.
Hükümetin, 'demokratik açılım' süreci tartışmalarla ilerlerken, Fransız işgali sırasında Şanlıurfa'da 150 bin Kürt ve Türk vatandaşın, düşmana karşı birlikte mücadele edeceklerine dair bir belgeyi Osmanlı hükümetine gönderdiği belirtildi.

Kürt ve Türk kardeşliğini gösteren belgeyi Osmanlı arşivlerinden bulan Tarihçi Cezmi Yurtsever, Şanlıurfalı Türkler ve Kürtlerin Fransız işgali esnasında ortak bir dilekçeye imza atarak, düşman entrikalarına karşı birlikte mücadele edeceklerini ve ayrılık içinde olmayacaklarını açıklayan bir belgeyi Osmanlı yönetim merkezi İstanbul'a gönderdiklerini kaydetti.

Belgenin altında Urfa Müftüsü, Belediye Başkanı ve yörenin tanınmış Türkmen ve Kürt aşiretlerinin imzalarının bulunduğunu aktaran Yurtsever, adı geçen tarihi belgenin Osmanlı'nın çöküşü ve düşman işgali esnasında bile Türk-Kürt ayrılıkçılığının olmadığını göstermesi bakımından da anlamlı olduğunu vurguladı.

Günümüzde de her iki toplumu birbirinden ayırmak isteyenler için de tarihi gerçekleri hatırlatmakta yarar olduğunu dile getiren Yurtsever, belgenin Osmanlı arşivinde "HR. SYS. 2555-1/17" kod adıyla yer aldığını ifade etti.

İŞTE 150 BİN KİŞİNİN ORTAK DİLEKÇESİNDE YAZILANLAR

"Urfa'dan Harbiye Nezareti'ne gönderilen telgraftır. Yedi yüz yıldan beri mensup olmaktan gurur duyduğumuz ve hiçbir zaman adalet ve şefkatli kanatları altından ayrılmak istemediğimiz Osmanlılıktan ümidimizi kestirecek haberler duyuyoruz. Kilikya'ya ilhak ve Osmanlılıktan ayırmaya çalışanların tam anlamıyla bir hayal kırıklığına uğrayacaklarında hiç şüphe yoktur.

Urfa livasında yaşayan biz Türk ve Kürt beyleri el altından yapılan bu çeşit entrikalara rağmen şu ana kadar metanet ve sükunetimizi korumaktaysak da şu sıralar bazı İngiliz subaylarının tekrar eden temaslarından cesaret alan ve aslında sürekli eşkıyalık yapan sabıkalı Suruçlu Basravî ile birkaç kişiden oluşan yandaşlarının kışkırtmasıyla saldırı ve katliama kalkışmaları kamuoyumuzu kötü etkilediğinden bu olayları kınıyoruz. Şu anda Osmanlı kalmak arzusunda olduğumuzu, bu uğurda gereken hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağımızı, tüm samimiyet ve içtenliğimizle yüz elli bin kişi adına arz ediyoruz".

(CİHAN)