Gazze de ki insanlık dışı vahşeti daha yakından görmek amacıyla Gazze’ye giden Gazeteci Abdullah Küçükaytekin Gazze’li çocukların fosfor bombaları altında çizmiş oldukları resimleri Türkiye’ye getirerek eski Bayrampaşa Cezaevinde Sergi açtı.

İsrail'in 2008 Aralık ayında Gazze'ye kara saldırısı düzenlediği günlerde Gazze de ki insanlık dışı vahşeti daha yakından görmek amacıyla Gazze'ye giden Gazeteci Abdullah Küçükaytekin Gazze'li çocukların fosfor bombaları altında çizmiş oldukları resimleri Türkiye'ye getirerek eski Bayrampaşa Cezaevinde Sergi açtı. Sergi için basılıp dağıtılan davetiyelerin üstünde ise "Gazze Cezaevinden, Bayrampaşa Cezaevine" yazıyordu.

Açılışını Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge'nin yaptığı sergiye katılım beklenenin üstünde oldu. Ayrıca açılışta birçok kuruluşun ve basın organının temsilcileri yer aldı.

Gazze'de ki günlerini daha çok çocuklarla geçiren Küçükaytekin kağıt kalemin zor bulunduğu bir ortamda çocuklar için gerekli malzemeleri temin ederek çocuklara yaptırdığı resimleri Türkiye ye getirirken birçok zorlukla karşılaşmış.

Küçükaytekin her birinin gerçek bir öyküsü olan 25 metrelik kumaşlara çizdirttiği resimleri Pimaş borularına sararak muhafaza etmeye çalışmış. Ancak boruların turuncu rengi Kassam füzelerini andırdığı için, görenler tarafından önce tedirginlik yaratmış. Küçükaytekin, Türkiye ye İsrail üzerinden dönme imkanı bulduğunda ise bir çok engelle karşılaşmış. Özellikle İsrail askerleri yaptıkları aramalarda oldukça zorluk çıkarmış.

Bin bir zorluklarla 'Gazze Cezaevinden Bayrampaşa Cezaevine' uzanan savaşın çocuklarının çizmiş olduğu resim sergisi 28 Ağustos 2009 tarihine kadar devam edecek.

atv