DTP bildiri dağıttı1 Eylül'de miting yapacaklar.

27.08.2009 15:38DTP'li milletvekilleri, belediye başkanları ve parti yöneticileri, 1 Eylül'de yapılacak miting için bildiri dağıttı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, mitingde Kürt halkının vicdanını ortaya koyacaklarını söyledi. Ofis Semti'nde açıklama yapan Baydemir, 2009'un Türk'ün ve Kürt'ün geleceği için bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Sorunların çözülmesi için tarihi bir zemin oluştuğunu belirten Baydemir, "Bu tarihi zeminin gerçek manada yaşanması için halkın vicdanını ortaya koyması lazım. Biz polemiklerin tarafı olmayacağız. Gerçek manada onurlu bir barışın tarafı olacağız. Barışı inşa sürecinin katkı sunucusu olacağız. İnanıyorum ki 1 Eylül günü İstasyon Meydanı'ndaki miting tarihi bir buluşma, 7'den 77'ye herkesin katıldığı en görkemli, barış sahip çıkıldığı gün olacak." dedi.

'Demokratik Açılım'ın en önemli merkezi olan Diyarbakır'da halkla birlikte bir kez daha barış şarkılarını söylemek için miting düzenlediklerini ifade eden DTP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı da ortak yaşam iddiasını güçlü bir şekilde ortaya koymak istediklerini kaydetti. Gazetecilerin gündemdeki af tartışmalarına yönelik bir soru üzerine Anlı, "Genel af zaten bizim de gündemimizde değil, tartıştığımız bir konu değildir." cevabını verdi.

Konuşmaların ardından DTP Diyarbakır milletvekilleri Aysel Tuğluk, Gültan Kışanak ve belediye başkanları ile partililerin de yer aldığı bir grup, Ofis Semti'ndeki esnaf ve vatandaşlara mitinge çağrı bildirisi dağıttı. Pazar yerinde de bildiri dağıtan Baydemir, gördüğü yerli Lice domateslerinden 2 kilo aldı.

Cihan