HABERTÜRKCumhurbaşkanı Gül'ün davetlisi olarak Köşk'teki iftara giden şehit annesi Sultan Gidiş: "Dilimiz, dinimiz bir"

27.08.2009 15:18Çankaya Köşkü'nde şehit yakınlarına verilen iftar yemeğinde Türkçe bilmediği için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile konuşamayan şehit annesi Sultan Gidiş, çektiği evlat acısını başka annelerin çekmesini istemediğini söyledi. Türk, Kürt, Laz, Çerkez herkesin kardeş olduğunu ve yıllarca birarada yaşadığını vurgulayan Gidiş, akan kanın durmasını ve PKK'lılar için genel af istedi.

Veysi İPEK/ Muzaffer DURU/ DİYARBAKIR (AHT)


Hastanede tedavi gören annesini ziyaret etmek için Gaziantep'ten Diyarbakır'a gelen şehit annesi 7 çocuklu 65 yaşındaki Gidiş, Cumhurbaşkanı Gül'ün Çankaya Köşkü'nde şehit yakınlarına verdiği iftar yemeğini Devlet Hastanesi önünde gazetecilere anlattı.

Şırnak'ın Güçlükonak İlçesi'nde 2008 yılında PKK'lıların uzaktan kumandayla mayın patlatması sonucu şehit olan 4 asker arasında oğlu Mehmet Gidiş de bulunan Sultan Gidiş, "Oğlumun tezkere almasını beklerken şehit haberi geldi. Hiç bir annenin kendi çektiği acıların çekmesini istemiyorum. Artık hiçbir anne ağlamasın" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisine "Şehit anneleri artık çocuklarınız ölmeyecek. Türk Kürt, Laz herkes kardeştir bir masada oturalım" dediğini belirten Gidiş, "Cumhurbaşkanı bizi Köşk'te iyi karşıladı. Benimle konuşurken önce anlamadım, sonra tercüman aracılığıyla barış istediğimi söyledim. Cumhurbaşkanı çok iyi bir insan, o da barış istiyor. Türk, Kürt, Laz, Çerkez herkes kardeştir. Uzun zaman birlikte yaşadık, birlikte paylaştık. Cumhurbaşkanlığı'nda aynı sofrada yemek yedik. Umuyorum yine aynı sofrada uzun süre yemek yeriz" diye konuştu. Gidiş, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın Kürt sorunuyla ilgili çalışmalarından umutlu olduğunu da belirtti.

Gidiş, gökyüzüne avuç açıp Kürtçe olarak "Allahım bu ateşe bir su dök. Artık insanlar ölmesin, gözyaşı olmasın. Bu Ramazan gününde barışı getir. Anneler ağlamasın, dinimizin emrettiği gibi barış olsun" diye dua etti. Sultan Gidiş'in kardeşi Meryem Aktaş da, genel af istediğini ifade ederek, "Yoksa yine ölümler olacak. Dilimiz, dinimiz bir, ölümler olmasın istiyoruz. PKK yaparsa asker, asker yaparsa PKK yaptı denilecek. Devlet düşmanı kim artık tanısın. Şu an devlet düşmanını tanımıyor biz artık insanların ölmesini istemiyoruz" diye konuştu.
Gidiş, Cumhurbaşkanı Gül'e hacca gitmek istediğini söylediğini, bu konuda yardım istediğini de belirtti.