Paylaşım sitesi Facebook, sağlık konusunda önemli bir organizasyona aracılık ediyor. İzmir'de iki hemşire, sitede hastaların ihtiyacına çare olacak gönüllü trombosit donörleri listesi oluşturdu.


İzmir Tepecik Hastanesi Çocuk Onkoloji servisinde çalışan Kadir Bakkal ve Ercan Lek, özellikle il dışından gelen trombosit ihtiyacı olan hastalara internette oluşturdukları listeyle yardımcı oluyorİzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji Servisi hemşirelerinden Kadir Bakkal ve Ercan Lek, gönüllü trombosit donörlerine ulaşarak çok sayıda minik hastanın derdine deva buldu. Yaklaşık bir yıldır aynı serviste çalışan ikili, çocuklarla hemşire-hasta ilişkisinden çok ağabey-kardeş gibi ilgilendiklerini belirtiyor. Özellikle İzmir dışında oturan ailelerin trombosit donörü bulmakta çok zorlandığını vurgulayan Kadir Bakkal, "Ege Bölgesi'nde en iyi tedavi yapabilen kliniklerden biriyiz. Uşak, Çanakkale, Manisa ve Denizli'den hasta geliyor. Trombosit ihtiyacının ne zaman doğacağı belli olmuyor. Genellikle çok sık ihtiyaç oluyor ve bunun için donörleri kendilerinin temin etmesi gerekiyor." dedi. Ercan Lek'in teklifiyle Facebook'tan duyuru yapmaya karar verdiklerini vurgulayan Kadir Bakkal, çok sayıda kişiye ulaşarak hem onkoloji hastalıkları hem de trombosit bağışı için donörlük konusunda bilgi verdiklerini söyledi. Kısa zamanda üye sayılarının 3 bine yaklaştığını belirten Bakkal, olumlu eleştiriler ve teşekkür yazıları aldıklarını kaydetti.
Kadir Bakkal ise, "Onlar sizden yardım bekliyor, lütfen kan bağışında bulunalım" adlı grubu yaklaşık 8 ay önce etkin hale getirdiklerini dile getirdi. Hedeflerinin binlerce donör bulmak olmadığını vurgulayan Bakkal, hayırsever bir kişinin bile bir çocuğun yıllık ihtiyacını karşılayabildiğini söylüyor. Bakkal, şöyle devam ediyor: "Bize ulaşan bine yakın telefon numarası var. Sağlıklı bir insan, yılda 24 defa trombosit bağışlayabilir. Doktorumuz, hastalar ilk geldiğinde ailelere donör bulmaları gerektiğini açıklıyor. Biz daha çok kendi donörleri şehir dışına çıktığında devreye giriyoruz."

Zaman