+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

6 Erin Şehit Olduğu Mayınları Asker Döşemiş

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  6 Erin Şehit Olduğu Mayınları Asker Döşemiş Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  VIP şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  6.911
  Blog Yazıları
  48
  Tecrübe Puanı
  107374854

  Tanımlı 6 Erin Şehit Olduğu Mayınları Asker Döşemiş

  6 Erin Şehit Olduğu Mayınları Asker Döşemiş


  Hakkâri Çukurca'da Altı Askerin Şehit Olduğu Mayın Patlamasıyla İlgili İnternete Düşen Ses Kayıtları Üzerine Şehit Ailesi Suç Duyurusunda Bulundu.


  Erdoğan'ın DTP'li Türk'e verdiği randevuyu iptal ettiren Hakkâri Çukurca'da altı askerin şehit olduğu mayın patlamasıyla ilgili internete düşen ses kayıtları üzerine şehit ailesi suç duyurusunda bulundu.

  27 Mayıs 2009. Saat. 23.30. Hakkâri'nin Çukurca ilçesi kırsalında askeri aracın geçişi sırasında patlayan mayınla altı asker şehit oldu.

  Türkiye ertesi sabah bu haberle sarsılırken, saldırı ertesi gün Ankara'da yapılması planlanan kritik bir görüşmenin de iptal edilmesine neden oldu.

  Başbakan 'elini sıkmam' dediği DTP Lideri Ahmet Türk'e 29 mayıs günü randevu vermişti. O randevunun iptal edilmesinin nedeninin Çukurca'daki mayın patlaması olduğunu bir süre önce bir televizyona verdiği röportajda bizzat Başbakan açıklamış "Randevu vermek için sakinleşsin diye bekledik. Tekrar bir mayın olayı ve 6 şehit. Tam bir adım atmaya karar veriyorsunuz, bombalar patlıyor" demişti.

  Olayla ilgili askerî kaynaklardan patlamanın PKK'lıların yol döşediği mayının uzaktan patlatılması sonucu gerçekleştiğini açıklamış hatta Genelkurmay Başkanlığı saldırı sonrasında hava kuvvetlerine bağlı uçakların Avaşin-Basyan bölgesindeki PKK kamplarını vurduğunu duyurmuştu.

  Patlama ile ilgili birkaç ay sonra internete şok ses kayıtları düştü. Hakkâri Tümen Komutanı Tümgeneral G.K. ve Çukurca Tugay Komutanı Tuğgeneral Z.E. arasında geçtiği iddia edilen telefon konuşmalarında Z.E. 6 askerin şehit olduğu mayınlarla ilgili Hakkâri Tümen Komutanı'nı bilgilendirirken "Bu mayınlar büyük bir olasılıkla bizim" diyordu. Konuşmalarla ilgili askerî çevrelerden bugüne kadar bir yalanlama gelmedi.

  İşte internete düşen bu konuşma, patlamada hayatını kaybeden piyade erlerden Deniz Demirci'nin Ankara'da yaşayan ailesini harekete geçirdi. Şehit Demirci'nin babası Halil Demirci ve annesi Raziye Demirci çocuklarının ölüm nedeninin aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılması için Hakkâri Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

  Suç duyurusu ile ilgili Tarafa konuşan anne Raziye Demirci "İlk günden beri bize oğlumun ölümüyle ilgili çelişkili bilgiler verdiler. Aracın içindeydi, dışındaydı, önündeydi, arkasmdaydı diye farklı şeyler söylediler. Komutanların konuşmalarını öğrenince ertesi gün dilekçe yazıp Hakkâri Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk" dedi. Avukatları olmadığını söyleyen aile, şimdi Hakkari Başsavcılığı'ndaki soruşturmanın sonuçlandırılmasını bekliyor.

  İŞTE İNTERNETE DÜŞEN 'MAYINLAR BİZİMDİ' KONUŞMALARI

  Uydu telefon kayıtlarında geçen kan donduran konuşmalar

  1. SES KAYDI: Hakkari Tümen Komutanı Tümgeneral G.K. ve Çukurca Tugay Komutanı Tuğgeneral Z. E. arasındaki telefon konuşması

  Z.E: Komutanım uzaktan komutalı değil. Maalesef

  G. K: Değil mi?

  Z. E: Değil komutanım. Uzaktan komutalı değil. Biliyorsunuz bunları korumak için ben burada sıkıntılı oldukları için kendim risk alarak geldim. Bizzat kendim yerleştirdim. Rütbelileri tek tek çağırdım gösterdim. Bütün bölük komutanları birbirine devretsin dedim. Hep böyle tekmil verdiler devrettik diye. Ama komutanım bu büyük bir olasılıkla bizim, yani sabah buraya gelmenizde yarar var komutanım.

  G. K: Kolordu komutanı gelecek sabah erken saatlerde onla beraber gelicem.

  Z. E: Komutanım kolordu komutanımızla bu konuyu paylaşmanızda yarar var. Ben tamamen sorumluluğu almaya hazırım komutanım onu bütün samimiyetimle söylüyorum. Bütün sorumluluğu alıyorum zaten komutanlık sorumluluğu olarak.

  G. K: Hepimiz alırız o konuda tereddüdümüz yok.

  Z. E: Komutanım benim niyet maksadımı biliyorsunuz. Ben bu çocukları koruyayım diye onları döşedim. Ama onlar demek ki bu hassasiyeti o kadar yırtınmama rağmen göstermemişler. Komutanımızla da bir paylaşırsanız komutanım ben sabahleyin sıkıntıda kalabilirim. Yani olduğu gibi paylaşmak durumunda kalabilirim. Komutanım sizi böyle sıkıntıya soktuğum için kahroluyorum.

  G. K: Yok yok hayır öyle birşey, hiç bir sıkıntı yok bak hiç bir sıkıntı yok. Hayır hayır hayır hiç bir sınıtı yok. Biz aynen planladığımızı tekrar uygularız. Sen merak etme hiç onda bir sıkıntı yok.

  Z. E: Yarından itibaren de harekatımızı uygulamak için hazırız komutanım bunu da belirteyim. Yarın akşama kadar atarız üzerimizden bu sıkıntıyı. Ama bu sıkıntıdan dolayı ben kahroluyorum.

  G. K: Hiç önemli değil. Kahrolacak bir şey yok. Ben bir şey söyleyeyim. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Burada hayatımızı ortaya koyup mücadele veriyoruz. Bu mücadelenin içerisinde birileri ufak tefek hata yapacaktır. Bunun bedeli belki ağır olacaktır.

  2. SES KAYDI - Çukurca Tugay Komutanı Tuğgeneral Z. E. ve Tabur Komutanı Yarbay T. arasında geçen telefon konuşması...

  Z.E: Nedir durum orda. Tümen komutanı geleceğiz sabah çok erkenden demişti bana.

  T: Komutanım Kolordu Komutanımız geldi. Yaklaşık bir 15 dakika önce. Şu anda burdalar. Şu anda odanızda görüşüyorlar komutanım.

  Z.E: Senin yanında bir şey konuştular mı?

  T: Yok komutanım. İkisi odaya girdiler komutanım.

  Z.E: Makam odasına mı girdiler?

  T: Doğrudur. Sizin odanızdalar komutanım.

  Z.E: Peki Tümen Komutanı Asayiş Komutanı gelmeden önce seninle konuştu mu hiç bu olayla ilgili?

  T: Taburları sordu bana. Taburların durumu nasıldı buradayken şeklinde söyledi sordu. Onun haricinde birşey konuşulmadı komutanım bi de nasıl bir kanaat edindi bilemiyorum. Bu timler yanlış yerden gitmişler herhalde gibi birşeyler

  söyledi komutanım. Başka herhangi bir konuşma olmadı.

  Z.E: Evet. Bu yukarıya nasıl bildirdiniz ilk kaza olay raporunu

  T: Komutanım sadece operasyonun başlangıcından sonra ilerleme esnasında muhtemelen EEP'ye olduğu değerlendirilen patlamıştır. Şehit ve yaralıların kimliklerini saydık. Değerlendirme olarak da muhtemelen bölgede yapılan operasyonları engellemek maksadıyla bölücü terör örgütü mensupları tarafından EEP döşenmiş olabileceği değerlendirilmektedir şeklinde hiç teferruata girmeden yüzeysel bir şey yazdık komutanım. Tümen Komutanımız kendisi de gördü birkaç kez özellikle bakarak. Olan olayı da o şekilde yazdık.

  Z.E: Peki Taner var mı söyleyeceğin birşey?

  T: Hastane kayıtlarına geçen 6 şehit 8 yaralı olarak komutanım, bizim bildirdiğimiz o şekilde.

  Z.E: Anladım Taner.

  3. SES KAYDI: Çukurca Tugay Komutanı Tuğgeneral Z.E. ve ismi belli olmayan bir komutan arasında geçen telefon konuşması..

  KOMUTAN: Zeki sen misin abicim? Sesin biraz şey. Sen yanlız mısın? Nasıl?

  Z.E: Astsubay yanımda diğer arkadaşlar Asayiş Komutanı ile Tümen Komutanının yanında

  KOMUTAN: Ha şeyi söylicem bu konuşmaların hepsi kaydediliyormuş fazla şey yapmayın. Anladım mı dediğimi?

  Z.E: Anladım.

  KOMUTAN: Beni aradılar söylediler. Senin bu aradığınla ilgili

  Z.E: Anladım.

  KOMUTAN: Mümkün olduğunca az.

  Z.E: Kim söyledi size?

  KOMUTAN: GES Komutanı, beni aradı sabah tamam.

  Z.E: Anladım.

  KOMUTAN: Abi hepimizin başı sağ olsun. Yapacağımız bir şey yok biliyorsun. Takdiri İlahi. Görev de devam edecek tabi. Ben de dün geldim yani akşam üzeri geldim. Öyle devam ediyoruz işte ne yapalım yani. Öpüyorum. Görüşürüz abiciğim. Herkesin başı sağ olsun. Oradakiler sana emanet moralini yüksek tut.

  haberler

 2. #2
  Süper Üye tek-o Baktabul'un Çılgını tek-o Baktabul'un Çılgını tek-o Baktabul'un Çılgını tek-o Baktabul'un Çılgını tek-o Baktabul'un Çılgını tek-o Baktabul'un Çılgını tek-o Baktabul'un Çılgını tek-o Baktabul'un Çılgını tek-o Baktabul'un Çılgını tek-o Baktabul'un Çılgını tek-o Baktabul'un Çılgını tek-o - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jul 2009
  Mesajlar
  386
  Tecrübe Puanı
  23271143

  Tanımlı Ce: 6 Erin Şehit Olduğu Mayınları Asker Döşemiş

  Ürperdim ya! Çok garip bu konuşmaları kim, nasıl sızdırmış?Asker bu tür konularda herzaman hassastır.Rabbim şehitlerimize rahmet etsin.

 3. #3
  Paylaşimci Üye EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa Baktabul'un Çılgını EsiLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2009
  Bulunduğu Yer
  Bir körpe bedendeyim işte..
  Mesajlar
  1.253
  Blog Yazıları
  15
  Tecrübe Puanı
  107374445

  cry Ufak tefek bir hata olarak 6 şehit  Sabah yazarı Emre Aköz 27 Mayıs günü Hakkâri Çukurca'da patlayan mayın, 6 askerin şehit olmasına yol açan mayın patlaması olayının ardındaki skandalı yazdı. İşte yazısı:

  UFAK TEFEK BİR HATA OLARAK 6 ŞEHİT

  Bir hedefe ulaşmasını engelleyecek faktörleri hesaplayan kişiye 'karamsar' derler. Yanlıştır. Karamsarlık, engelleri gördükten sonra, umutsuzluğa kapılarak, hedefe yürümekten vazgeçene denir.

  Kürt Açılımı denen demokratikleşme sürecinde de, karamsarlığa kapılmadan, engelleri hesaplamak ve temizlemek gerekir.

  Mesele sadece Deniz Baykal ile Devlet Bahçeli ya da GK BaşkanıBaşbuğ'un kırmızı çizgili konuşmaları değil.

  Planlı ya da tesadüfi olaylar da, süreci sekteye uğratabilir.

  ***

  İşte ilginç bir örnek... Yıldıray Oğur'un haberinden okuyalım:

  Başbakan Erdoğan, DTP Başkanı Ahmet Türk'e geçen 29 Mayıs için randevu veriyor.

  Ancak 27 Mayıs günü Hakkâri Çukurca'da patlayan mayın, 6 askerin şehit olmasına yol açıyor.

  Ankara'ya gelen bilgiye göre mayın uzaktan kumanda ile patlatılmıştır. Yani bir saldırı söz konusudur.

  Bunun üzerine Başbakan çok bozulur. 'Tam bir adım atmaya karar veriyorsunuz, bombalar patlıyor' diyerek randevuyu iptal eder.

  O arada da Hava Kuvvetleri uçakları kalkmış ve PKK kamplarını vurur. (Taraf, 27 Ağustos)

  ***

  Bu haliyle olay nasıl yorumlanır?

  Şöyle bir şey: "PKK yumuşamayı engellemek için saldırdı; cevabını aldı ama diyalogu kesmeyi de başardı."

  Görüntü bu, peki ya gerçek?

  Galiba gerçek epey farklı!

  Bir süre önce internete düşen ses kaydında, bölgede görevli bir tümgeneral ile bir tuğgeneral konuşmaktalar.

  Tuğgeneral, söz konusu mayınları kastederek, 'Komutanım, uzaktan komutalı değil maalesef' diyor... Diğeri şaşırınca, 'Bizzat kendim yerleştirdim...' diye devam ediyor.

  Tuğgeneral mayınları savunma amaçlı yerleştirdiğini ama askerlerin laf dinlemeyip ihmalkârlık yaptığını söylüyor.

  Telefonun öbür ucundaki tümgeneral de, 'Önemli değil, mücadelede böyle ufak tefek hatalar olur' diyor.

  ***

  Bu olayda, 6 şehidi "ufak tefek bir hata" görmek başta olmak üzere, çok sayıda hukuki ve ahlaki sorun var.

  Konumuz açısından en önemlisi şu: Madem gerçek bu, niye Ankara'ya "PKK mayın patlattı" deniyor?

  Niye yalan söyleniyor?

  Dün burada değindiğimiz er İbrahim Öztürk olayını hatırlayın: El bombasıyla ilgili babası Hacı Öztürk'e, valiyeve kamuoyuna yalan söylemişti.

  Mayın olayında ise yanıltılan Başbakan!

  ***

  El bombası olayı, nihayetinde genç ve tecrübesiz bir teğmenin suçu...

  Bu teğmeni yargılamanın ve cezalandırmanın hiçbir zorlu, meşakkatli, alengirli yanı yok.

  Ama asıl yapılması gereken, söz konusu Tuğgeneral ile Tümgenerali tarafsız ve bağımsız yargının önüne getirmek.

  Dikkatinizi çekerim: Bu kişilerin tek sorumluluğu ölen 6 er değil. Gerçeği gizleyerek, yalan söyleyerek siyasi ortamı da etkilediler. (Arada başka kimler vardı?)

  Eğer mayınların askeriyeye ait olduğu ve ihmalkarlık sonucu patladığı bilinseydi... Başbakan Erdoğan, Ahmet Türk randevusunu iptal etmezdi.

  Özetle: 1) O Tümgeneral ile tuğgeneral yargılanacak mı? Şehit erlerden, Deniz Demirci'nin suç duyurusunda bulunan ailesi, aradığı gerçeğe ve adalete kavuşacak mı? 2) Bu tip çalılar temizlenmeden, "açılım kervanı" yoluna devam edemez. Aksi halde; mayın patladı dur, bomba kondu dur, apoletli konuştu dur...

  Bazı haller vardır; durursanız, düşersiniz!

  Zaman gazetesi
+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-01-2009, 11:51
 2. Şehit 2 Erin Kimlikleri Belirlendi
  By mavidamla in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-20-2008, 11:58
 3. Ben Vatanim Için şehit Oldum (şehit olan 12 asker)
  By osman3 in forum Aziz Şehitlerimiz
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 01-05-2008, 14:53
 4. Gümüşhane'de şehit düşen erin cenazesi İzmir'e getirildi
  By !!! NightClub !!! in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-20-2007, 11:58
 5. Şehit erin son mektubu...Video..
  By HAKO in forum Aziz Şehitlerimiz
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03-17-2007, 20:28

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375