Bilecik'te rayların üzerinden geçmeye çalışan paletli iş makinesi, Ankara-İstanbul seferi-ni yapan Cumhuriyet Ekspresi ile çarpıştı. Kazada 5 kişi öldü, 16 kişi yaralandı. Kazanın ardından Ankara-İstanbul arasındaki bütün tren seferleri iptal edildi.

Ankara-İstanbul seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi, Bilecik'te tren yoluna giren paletli iş makinesiyle çarpıştı. Kazada 5 kişi öldü, 16 kişi yaralandı. Yaralılar Bilecik ve Eskişehir'deki has- tanelere sevk edilirken, tren yolcuları Bilecik ve Bozüyük'ten getirilen otobüslerle İstanbul'a gönderildi. Olay yerinde in-celemelerde bulunan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman kazanın "hemzemin geçidi olmayan bir yerde iş makinesinin karşıdan karşıya illegal olarak geçmek istemesi üzerine" gerçekleştiğini söyledi.

Bilecik'te hemzemin geçit olmadığı halde tren yolundan geçmeye çalışan iş makinesi Ankara-İstanbul seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi ile çarpıştı. Kazada 5 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Bilecik duble yol çalışmasına katılan Mehmet Said Yılmaz (39) idaresindeki paletli kepçe, Bozüyük yakınlarında Ayvalık mevkiinde hemzemin geçit olmadığı halde tren yolundan geçmeye çalıştı. Bu sırada Ankara-İstanbul seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi, kepçeye çarptı. Çarpmanın etkisiyle lokomotif ve 3 vagon raydan çıkarak devrildi. Kazada Murat Kürşat Yeşiltan (14), Derviş Havuz Tekin (24), Turgay Yılmazbaş, Mehmet Öztürk ve kimliği henüz belirlenemeyen 40 yaşlarında bir bayan olay yerinde hayatını kaybetti. Kazada yaralanan trenin makinistleri Mehmet Çolak ve Erol Altıntaş ile iş makinesinin operatörü Mehmet Said Yılmaz'ın da aralarında olduğu 16 kişi Bozüyük Devlet Hastanesi'nDe tedavi altına alındı. Durumu ağır olan iş makinesi operatörü Mehmet Said Yılmaz, buradaki ilk müdahalenin ardından Bilecik Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

Olay yerine gelen Bilecik Valisi Musa Çolak ve Emniyet Müdürü Şuayip Doğanç, çalışmaları yakından izledi. Vali Çolak, burada yaptığı açıklamada, kazanın Ankara'dan İstanbul'a giden Cumhuriyet Ekspresi'nin Bilecik duble yol çalışması yapan bir iş makinesinin hemzemin geçit olmayan bölgeden geçmeye çalışması sonucu meydana geldiğini ifade etti. Kurtarma çalışmalarının tamamlandığını belirten Çolak, yaralıların çevre illerdeki devlet hastanelerinde tedavi altına alındığını dile getirdi. Bölgede Sivil Savunma uzmanları, itfaiye ve 112 Acil Sağlık ekiplerinin vagonları ters çevirerek sıkışan başka insan olup olmadığını araştırdığını kaydetti.

Kazanın ardından Ankara-İstanbul arasındaki tüm tren seferleri iptal edildi. Yetkililer, Ankara-İstanbul demiryolunun kazanın meydana geldiği Karaköy mevkiinde tek hat olması sebebiyle demiryolunun onarımı en erken 24 saati bulacak.

Zaman gazetesi