Diyarbakır bu fotoğrafla donatıldıErdoğan'ı memnun eden fotoğraf DTP mitinginin afişi oldu.


Diyarbakır'da, 1 Eylül'de DTP tarafından düzenlenecek olan barış mitingi için hazırlanan ve bilboardlara asılan afişlerde, Diyarbakır'da şehit ve ölen PKK'lıların annelerinin biraraya gelerek kucaklaşmalarını gösteren ve Başbakan Erdoğan'ın da memnun kalarak muhalefeti eleştirdiği bir fotoğraf kullanıldı.

Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda 1 Eylül'de yapılacak olan, "Onurlu bir barışa evet" mitingi için hazırlanan afişler bilbaordlara asıldı. Türkçe ve Kürtçe afişlerde birde şehit ve ölen PKK'lının annesinin kucaklaşırken çekilen fotoğrafı kullanıldı. Kürt açılım tartışmalarının başladığı günlerde Diyarbakır'da biraraya gelen PKK'lı ve şehit annelerinin kucaklaşma görüntüleri, Türkiye'de tartışmaya yol açmıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da oluşan fotorğaf ile ilgili grup toplantısında yaptığı konuşmada, hiç bir annenin kalbinin evlat acısına dayanamayacağını belirtirek, "Anneliğin ideolojiliği yoktur. Annenin sağcısı, solcusu yoktur. Oğlu her ne sebeple hayatını kaybetmiş olursa olsun burada çok ciddi bir yanlış olduğu ortadadır. Bu süreçten kimsenin kazançlı çıkmayacağı, kaybedenin anneler olduğu aşikardır. Şehit anneleri Diyarbakır'da bir araya gelip kucaklaşabiliyor da birilerine bakıyorsunuz bu buluşmadan da rahatsız oluyorlar" demişti.

haberaktuel.com