Türkiye'den Avrupa'ya kaçırılmaya çalışılan tarihî eserler jandarmanın operasyonuyla ele geçirildi. Bir yıldır takip edilen kaçakçılar, Burdur ve Konya'daki eski yerleşim birimlerinden çıkardıkları eserleri Avrupa'ya götürmeye çalışırken yakalandı


Bizans ve Roma imparatorları adına bastırılmış madeni sikkelerin de bulunduğu eserleri 500 bin dolara satmaya çalıştıkları belirlendi. 158 eserle yakalanan 2 zanlı adliyeye sevk edildi.
İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, tarihî eser kaçakçılığı yapan iki şüpheliyi bir yıl önce takibe aldı. Zanlıların Konya Çatalhöyük ve Burdur Hacılar bölgelerinden çıkarılan tarihî eserleri İstanbul'a getirerek koleksiyonerlerle bağlantı kurdukları saptandı. Kaçakçıların Kumburgaz'daki adreslerine ulaşan ekipler, düzenledikleri operasyonda E.A. ve M.K.'yı gözaltına aldı.

Zanlıların aracında Bizans İmparatoru 1. Justinianus ve Roma İmparatoru Adrianus'a ait 139 adet madeni sikke, Roma dönemine ait birer adet mühür, turuncu renkli yüzük taşı, kolye ve toprak testi, 3 madeni yüzük, 3 toprak pipo, 2 madeni bilezik ile 7 tarihî eser niteliğinde obje bulundu. Paha biçilmez eserler, Arkeoloji Müzesi bünyesine alındı.

Zaman