Dünyanın yaşayan en önemli besteci ve piyanistlerinden David Helfgott, kariyerinde ilk kez Türkiye'ye geliyor. İlginç hayat hikâyesi ile Shine filmine konu olan dâhi piyanist, ülkemizde iki konser verecek. Avustralyalısanatçı, hayat felsefesini şöyle açıklıyor: "Hiçbir zaman vazgeçmemek ve hayatın güzelliğine tutunmak."

Loreena McKennitt, Linkin Park, Leonard Cohen derken müzikseverlere bir sonbahar sürprizi geldi. Avustralyalı dâhi piyanist David Helfgott, iki konser için eylülde İstanbul'a geliyor. Bu, Helfgott'un Türkiye'ye ilk gelişi. Bilim İlaç'ın ana sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle ülkemize gelen sanatçı, aslında ülkemize tek konser için gelecekti. Ancak 12 Eylül'de Aya İrini Müzesi'nde vereceği konserin biletleri on günde bitince müzikseverlerden gelen yoğun istek üzerine sanatçı bir konser daha vermeyi kabul etti. Helfgott, 14 Eylül akşamı saat 21.00'de Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda sahneye çıkacak. Despot bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen ve şizofreni hastası olan Helfgott'un hayat hikayesi Shine adlı filme konu oldu. Rachmaninov'un sadece üç dört kişinin eksiksiz çaldığı 3. konçertosunu başarıyla çalabilen dâhi piyanist ve besteci David Helfgott, ayrıca Bilim İlaç tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen 'Gerçekler Maskelenmesin' projesi kapsamındaki öykü yarışmasının da jüri üyeleri arasında. Helfgott, bu proje ile şizofreni hastalarına ilham vermek istiyor.

Müziğinizde size daha çok hangi duygular ilham veriyor? Sizin müzik tanımınız nedir?

Romantik duygular en önemli ilham kaynağım ve müzik yoluyla gelen imajlar. Müzik, sınırları olmayan evrensel bir dil ve ruhu besliyor.

Müziğe başlama nedeniniz sürekli denildiği gibi babanızın baskıcı tutumu mu?

Çok küçükken piyanoyu gördüğümde çalmak istedim ve o istek beni hiç terk etmedi. Piyanoyu bütün kalbimle seviyorum.

Yorumlamayı en çok sevdiğiniz besteciler kimler? Hangilerini kendinize daha yakın hissediyorsunuz?

Rachmaninov, Listz, Chopin gibi romantik bestecileri seviyorum, çünkü inanılmaz güzel melodileri var ve insanda muhteşem duygular uyandırıyorlar.

Klasik müzik haricinde hangi müzikleri dinlemeyi ve yorumlamayı seviyorsunuz?

Her gün ve bütün gün klasik müzik dinliyorum sadece arada bir caz ve bazen Beatles ya da 60'ların hitlerini dinlediğim oluyor.

İsminizin önüne çoğu kez 'Rachmaninov'un 3. konçertosunu eksiksiz çalan piyanist' sıfatı getiriliyor. Bu sizi rahatsız ediyor mu?

Birçok zor parçayı çalabiliyorum ve bunu yapmayı seviyorum. Bu büyük bir meydan okuma ve böyle devasa eserleri çalmak çok tatmin edici.

Popüler kültürün hakim olduğu günümüzde klasik müziğin bugünkü durumunu ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Bence bu on yıllardır var olagelen bir şey ve yapmamız gereken klasik müziği gençlerin dünyasına sokabilmek.

Sizin yaşadığınız şizofreni hastalığını yaşayan insanlara hangi tavsiyelerde bulunmak isterdiniz?

Hiçbir zaman vazgeçmemek, hayatın güzelliğine tutunmak ve onu hiçbir zaman bırakmamak.

Müzisyen kimliğinizin yanında sosyal projelerde de yer alıyorsunuz. Bu girişimlerinizin temelinde ne var?

Bana çok fazla insan yardım etti ve destek oldu. Ben de bunu bir şekilde ödemek istedim. Bu çok önemli.

Hayatı sorgulayan bir müzisyen olarak dünyanın gidişatını nasıl buluyorsunuz; güzel günler görecek miyiz?

Ben sevginin ve pozitif düşüncenin gücüne inanıyorum. Hayattaki güzel şeyler için ayakta durmayı öğrenmek lazım.

'Shine' filmiyle gurur duyuyorum

Hayatınızı konu eden 'Shine' filmini siz nasıl buldunuz? Bu filmi sizin için asıl değerli kılan yan nedir?

'Shine' gerçekten çok güzel bir film ve onunla gurur duyuyorum. Kendi hikâyemi ve acımı dünyayla paylaşma fırsatı verdi bana ve bunun üzerimde büyük bir iyileştirici etkisi oldu. Zihnin karanlıklarında bulunmuş ya da dolaşan birçok insana umut vermesi de harika bir şey bence. Yolun sonunda ışık var.

Zaman gazetesi