Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, gündüz yapılan kutlamaların ardından akşam Merkez Orduevi'nde resepsiyon verdi.
Resepsiyona devletin zirvesinin yanı sıra Ankara Valiliği tarafından belirlenen ve değişik ilçelerden temsilci olarak seçilen 100 vatandaşın da aralarında bulunduğu toplumun her kesiminden davetliler katıldı. Merkez Orduevi'ndeki resepsiyonda büyük bir "Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye" yazısı yer alırken, aynı tema eşliğinde barkovizyon gösterimi yapıldı. Resepsiyonda gazetecilerle sohbet eden Orgeneral Başbuğ, "Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye" sloganının nasıl oluşturulduğu konusundaki soru üzerine, bunun güzel bir slogan olduğunu belirterek, "Güçsüz ordu olsa Türkiye güçlü olur mu? Güçsüz Türkiye olsa, güçlü ordu olur mu? Bu ikisi birbirine bağımlı." dedi.
Resepsiyonda geçmiş yıllardakinden farklı olarak, Atatürk'ün giydiği kıyafetlerden oluşan, Faruk Saraç'ın hazırladığı "Sarı Zeybek Defilesi'' sunuldu. Türk müziğinin değişik sesleri eşliğinde sunulan defilenin sonunda sahneye çıkan mankenler hep bir ağızdan 10. Yıl Marşı'nı seslendirdi ve davetliler de kendilerine eşlik etti. Orgeneral Başbuğ, resepsiyona Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinden gelen 93 yaşındaki Kore Gazisi Hasan Gökçen ile yakından ilgilendi. Gazi Gökçen'in elini öpen Orgeneral Başbuğ, "Sizin eliniz öpülür, başka kimsenin değil.'' diye konuştu.

Zaman