+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

3. köprüye Çinliler talip

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  3. köprüye Çinliler talip Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  *♥§₤ẅĐд §ΘĶдĢı♥*
  Mesajlar
  7.383
  Blog Yazıları
  40
  Tecrübe Puanı
  107374898

  :okur: 3. köprüye Çinliler talip

  Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çinlilerin 3. Boğaz Köprüsüne talip olduklarını belirterek, ''Boğaz Köprüsünün ihalesine ister yüklenici olarak ister Türk firmasıyla ortak girmek ya da finasman desteği sağlamak istiyorlar'' dedi.
  Resmi temaslarda bulunmak üzere Çin'in başkenti Pekin'de bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çin Ticaret Bakanı Chen Deming ile görüştü.
  Çağlayan, görüşmenin ardından 27-28 Eylül'de Pekin'de gerçekleştirilecek Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı öncesinde üzerinde uzlaşma sağlanan konuları açıkladı.
  Çinlilerin 3. Boğaz Köprüsüne talip olduklarını ifade eden Çağlayan, 3-4 gün önce Çin büyükelçisinin konuyu kendisine ilettiğini ancak kendisinin ticaret bakanı ile görüşüp teyit almak istediğini aktardı.
  3. Boğaz köprüsüne ilişkin Çinlilerin görüşlerini dinlediğini ifade eden Çağlayan, gazetecilerin ''Siz ne yanıt verdiniz?'' sorusu üzerine, şunları kaydetti:
  ''Serbest piyasa pazarımız açık, piyasamız açık bu konuda bir engel yoktur. Ben de Sayın Bakana dedim ki 'buyurun kapımız açık nasıl istiyorsanız.' Bu konuda zaten ihale standartları ve şartları bellidir. Yani benim açımdan bir engel gözükmüyor.''
  Çinlilerin 3. boğaz köprüsüne yüklenici firma olarak katılabilecekleri gibi bir Türk firmasıyla ortaklık kurarak da girmek istediklerini dile getirdiklerini belirten Bakan Çağlayan ya da 3. Boğaz köprüsüne finansman desteği de sağlayabileceklerini söylediklerini aktardı.
  -KURU SÖĞÜTTEN DÜDÜK ÇIKARMAK-
  Türkiye'nin Çin'e ciddi anlamda tavuk ayağı ihraç ettiğini, dünyadaki tavuk ayağı tüketiminin yüzde 90'ının Çinliler tarafından gerçekleştirildiğini anlatan Çağlayan, Türkiye'nin Çin'e yaptığı ihracatı artırmak istediğini kaydetti.
  Türkiye'nin Çin'e yaptığı tavuk ayağı ihracatı tutarının 15 milyon dolar civarında olduğunu belirten Çağlayan, ancak dünyada yaşanan kuş gribi nedeniyle bu ihracatın direkt olarak değil, Singapur ve Vietnam üzerinden gerçekleştirildiğini, bunun da maliyetleri artırdığını kaydetti.
  Türkiye'nin Çin'e direkt tavuk ayağı ihracatı gerçekleştirmesi durumunda söz konusu ihracatın 40 milyon dolara çıkacağını belirten Çağlayan, Türkiye'de tavuğun değerlendirilmeyen tek organının tavuk ayağı olduğunu, bunun da Çin'e ihracatla değerlendirilmesi halinde buna ''kuru söğütten düdük çıkarmak'' denileceğini söyledi. Çağlayan, ''Biz kuru söğütten düdük çıkartacağız'' dedi.
  -ÇİN EXİMBANKI İLE ORTAKLIK ANLAŞMASI-
  Türkiye ve Çin Exibanklarının karşılıklı ortaklık anlaşması yapmasının da gündemlerinde olduğunu ifade eden Çağlayan, bunun gerçekleştirilmesi halinde Çin Exim kredilerinin Türkiye'ye daha fazla verilmesi, Türkiye'deki enerji yatırımlarında bu uzun vadeli kredilerden faydalanılmasının söz konusu olacağını bildirdi.
  Üzerinde mutabakat sağlanan bir başka konunun ise bir Çin bankasının Türkiye'de şube açması olduğunu belirten Çağlayan, diğer bir konunun ise Çin Eximbankının Türkiye Halk Bankasıyla ortak bir anlaşma yaparak, kredi vermesinin söz konusu olduğunu kaydetti.
  Yapılacak anlaşma ile Çin Eximbankının Halk Bankasına finansman desteği sağlayacağını, Halk Bankasının da Türkiye'deki KOBİ'lere ve ihracatçılarına yabancı ülkelere yapacakları ihracatlarda bu kredi desteğini kullandıracağını söyledi.
  Çağlayan, Çin Exim kredilerinin vadesinin uzun, faizlerinin son derece düşük olması nedeniyle önemli olduğunu belirterek, verilecek kredi tutarının 500 milyon dolardan başlamasının söz konusu olduğunu dile getirdi.
  -ÇİNLİLER TÜRKİYE'DE OTOMOTİVE YATIRIM YAPACAK-
  Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çin'in Chery ve Geely otomobil markalarının Türkiye'de yatırım yapma konusunda çalışmalar yürüttüğünü belirterek, ''Türkiye'nin muhtelif illerinde yatırım yapma konusunda belli noktalara gelmişler'' dedi.
  Çağlayan, Türkiye'nin Çin ile serbest ticaret anlaşması yapmak istediğini kaydederek, ancak ondan önce tercihli ticaret anlaşması yapılması konusundaki isteklerini görüşmede dile getirdiğini ifade etti.
  Bakan Çağlayan, Çin'in dünyada en fazla tütün tüketen ve sigara içen ülke olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
  ''Benim için hiç de hoş bir konu değil. Böyle bir konudan bahsetmek şu anda bile affedersiniz tiksinerek söylüyorum ama ticarete esas bir konu olduğu için söylüyorum Türk tütünü çok önemli bir aromaya sahip. Daha evvel sigara içmiş biri olarak bunun da tadını biliyorum.''
  Daha önce mavi küf hastalığının Türk tütününün Çin'e pazarlanmasını engellediğini ifade eden Çağlayan, artık bu hastalığın Türkiye'de kalmadığını, ihracatın rahatlıkla gerçekleşebileceğini görüşmede dile getirdiğini anlattı.
  Çağlayan, Türkiye'nin Çin'e 100 milyon doların üzerinde tütün ihraç edebilecek yapıya sahip olduğunu kaydetti.
  Görüşmede iki ülke arasındaki ihracatta yerel paraların kullanılmasını teklif ettiklerini de dile getiren Çağlayan, bu tekliflerinin Çinli yetkililer tarafından sıcak karşılandığını belirtti. Çağlayan, daha önce de Rusya ile Ruble ve Türk Lirası bazında ticaret yapıldığını anımsattı.
  2007'den sonra Türk firmalarının Çin'e 2,7 milyar dolar tutarında 51 adet gemi siparişi verdiğini, ancak yaşanan küresel kriz sonrasında gemi fiyatlarının aşağı düştüğünü, bu yüzden Türk firmalarının bu siparişlerini iptal etmek istediklerini Çin Ticaret Bakanına aktardığını anlatan Çağlayan, Bakan Chen Deming'in de tarafları bir araya getirme konusunda çalışma yapacağını söylediğini aktardı.
  Aksa Jeneratörün Çin'in Telekom ihalesine giremediğini de görüşmede ele aldıklarını belirten Çağlayan, Bakan Chen Deming'in bu konuyla ilgileneceğini, tıkanıklık neredeyse onu aşma konusunda çalışma yapacağını söylediğini bildirdi.
  Çağlayan, Çinlilere zeytinyağı alışkanlığı kazandırılması hususunda da Zeytinyağı Tanıtım Grubunu Çine göndereceklerini ve 15 günlük saha taraması yapılacağını bildirdi. Çağlayan, Çin'de zeytinyağının kullandırılmasının özendirilmesi için çalışma yapılarak eğitim verileceğini belirtti.
  Çinlilere yönelik kültür ve tarih turizminin geliştirilmesinden de yana olduklarını dile getiren Çağlayan, Çin ile Türkiye arasındaki Türkiye aleyhine açık veren ticaret dengesinin lehine dönmeye başladığını da sözlerine ekledi.
  Çin'in Avrupa'ya demiryoluyla mal ihraç etmek istediğini ifade eden Çağlayan, bunun için Türkiye'yi kullanmak istediğini kaydetti. Bakan Çağlayan, Çin Ticaret Bakanı Chen Deming'in görüşmede, iki ülke arasındaki Türkiye aleyhine olan dış ticaret dengesinde Türkiye lehine balans ayarı yapılacağını dile getirdiğini de söyledi.

  Zaman

 2. #2
  VIP şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  6.911
  Blog Yazıları
  48
  Tecrübe Puanı
  107374854

  Tanımlı 3'üncü Köprüye Çinliler Talip

  3'üncü Köprüye Çinliler Talip


  Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çin'in 3'üncü Boğaz Köprüsünün Yapımına Talip Olduklarını Açıkladı.

  Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çin’de Üçüncü Köprü için sürpriz talip buldu.

  Bakan Zafer Çağlayan dünya taahhüt sektörünün lideri konumundaki Çin’den gelen teklifi şu sözlerle açıkladı: “3’üncü boğaz köprüsünün yapımına talipler. Hem yapımına girmek istiyorlar, hem de finansman desteği sağlamak istiyorlar. Çin Ankara Büyükelçisi üç gün önce bana geldiği zaman, görüşünü ifade etmişti. ‘3. Köprü ihalesine biz ister Türk firmasıyla ortak, ister yüklenici olarak, ister finansman konusunda destek vermek istiyoruz. Fazlasıyla bu konuyla ilgileniyoruz’ dediler. Ben de Çinli Bakana ‘Kapımız açık, ihale şartları belli buyurun’ dedim.”

  Ev ödevi tamam

  Çağlayan dün Çin Ticaret Bakanı Chen Deming ile yaklaşık 2 saat kadar süren bir görüşme yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çin gezisi sırasında iki Devlet Başkanı’nın iki bakana “ev ödevi” verdiğini hatırlatan Çağlayan, “Karma ekonomik Komisyon (KEK) toplantısına kadar bütün hazırlıkların yapılması ve birçok konuda meselelerin sonuçlandırılması noktasında iki Cumhurbaşkanı’nın bana ve Deming’e talimatları olmuştu” dedi.

  Serbest ticaret istiyoruz

  Bakan Zafer Çağlayan 27-28 Eylül’de Pekin’de yapılacak KEK toplantısına imzalanması beklenen protokol başlıklarını şöyle sıraladı:

  “Biz Asya bölgesiyle serbest ticaret anlaşması yapmak istiyoruz, ana hedefimiz bu. Buna geçiş içinde, bir tercihli ticaret anlaşması yapılması konusunda görüşümüzü ifade ettik. Türk mallarının çoğunun Çin’e girişinde yüksek gümrük var, Türkiye’nin uyguladığı gümrükler de var. Belirlenmiş alanlarda karşılıklı sıfırlanmasıyla ticaret hacmimiz artar.”

  15 milyon dolarlık tavuk ayağı satıyoruz

  Zafer Çağlayan, dünyadaki tavuk ayağının yüzde 90’ını Çin’in tükettiğini söyledi ve “Çin’e şu anda dolaylı olarak 15 milyon Dolar civarında tavuk ayağı ihracatımız var. Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’nin kuş gribi riski taşımadığını beyan etmesiyle beraber, ‘direkt bu mal size gelir’ dedik. Eğer bunu yaparsak, Çin’e tavuk ayağı ihracatımız 40 milyon dolara çıkacak. Tavuğun, kullanmadığımız yeri olan ayağını ihraç edeceğiz. Buna Kuru söğütten düdük çıkartmak derler” dedi. İşlenmiş gıda ihracatı konusunda da önemli fırsatlar bulunduğunu anlatatan Bakan Çağlayan, Çin Eximbankı’nın Halkbank’a 500 milyon dolarlık kredi açabileceğini de ileri sürdü.

  haberler

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Köprüye takılan kamyon şaha kalktı - Foto
  By KARLALESİ in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-18-2011, 12:50
 2. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06-10-2009, 16:00
 3. Köprüye yaklaştık
  By onac in forum Galatasaray
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-04-2008, 18:10
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-20-2007, 20:33
 5. Çinliler geliyor
  By Idil in forum Sinema
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 03-15-2007, 19:47

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375