Sivas'ta Ali Soytürk (46) isimli bir vatandaş, hiç gidip görmediği Kocaeli'den 19 bin TL'lik alışveriş yaptığı ve borcunun ödeme gününün geçtiği gerekçesiyle icralık oldu. 19 bin TL'lik inşaat malzemesi alındığına dair bir senetle karşılaşan Soytürk, "Ben ne Kocaeli'ne gittim ne de öyle bir alışveriş yaptım" diyerek, dolandırıldığını söylüyor. Şimdi Soytürk maddi imkânsızlıklar içerisinde nasıl dava açacağını düşünüyor.

Sivas'ın Gemerek ilçesine bağlı Eğerci beldesinde yaşayan Ali Soytürk (46) isimli vatandaş dolandırıcıların kurbanı oldu. Eğerci'de baltayla ağaç kesip budayarak geçimini sağlayan ve son iki senedir ayağında meydana gelen iltihaplanma ve romatizma hastalığından dolayı çalışamayan 8 çocuk babası Ali Soytürk'e, temmuz ayı içerisinde kendisine tebliğ edilen bir zarf geldi.

Okuma yazması olmadığı için tebligatı çocuğuna okutturan Soytürk, 19 bin TL'lik inşat malzemesi aldığına dair bir senetle karşılaştı. Senedin ne anlama geldiğini anlayamayan Soytürk, komşularından da senet hakkında yardım istedi. Daha sonra söz konusu meblağ karşısında icralık olduğunu anlayan Soytürk, adeta şok oldu. Senedin 2009 yılında düzenlendiğini söyleyen Ali Soytürk, "Ben iki senedir ayağımdaki rahatsızlığımdan dolayı Gemerek'in dışına dahi çıkmadım" diyerek, duruma bir anlam veremedi.

"Tebligatta, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bir inşaat firmasından yapılan alışveriş neticesinde 19 bin TL değerinde kendi adıma bir senet imzaladığım görülüyor" diyen Soytürk, "Ben ne Gebze'yi bilirim ne de öyle bir alışveriş yaptım" dedi. Bu zamana kadar inşatla hiçbir ilgisi olmadığını ifade eden Soytürk, "Benim inşatla ne işim olabilir ki ? Dolandırıcıların kurbanı oldum. Üstelik iki senedir ayağımdaki iltihaplanma ve romatizmadan dolayı çalışamıyorum ve son iki senedir Gemerek'in dışına dahi hiç çıkmadım" diye konuştu. Soytürk, "Dolandırıcılar öyle bir çalışmış ki senetteki adres bile benim Eğerci'deki evimin adresi. Ama ben kendi imzamı biliyorum. Senetteki imza tahsilli imzası" diye konuştu.

Senette faiziyle 20 bin TL'yi geçen borcun kendi adına düzenlenmesine bir anlam veremediğini belirten Soytürk, şimdi ise maddi durumunun yetersiz olmasından dolayı dava bile açamıyor. 15 gün önce Gemerek Cumhuriyet Savcılığına konuyla ilgili dilekçe verdiğini söyleyen Soytürk, bu durumdan nasıl kurtulacağını ise kara kara düşünüyor. Son olarak Ali Soytürk, "Yetkililerin bu mağduriyetime bir çözüm bulmalarını istiyorum" dedi.

Zaman gazetesi