İnsan Hakları ve Mazlumlarla Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Çoban, "Türkiye korkularını atmalı, Kürt kimliği tanınmalı." dedi.


'Demokratik açılım' süreciyle birlikte çözüm önerisi için çalışma başlatan Mazlum-Der, hazırladığı deklarasyonu kamuoyuna açıkladı. Dernek binasında basın toplantısı düzenleyen Çoban, meselenin siyasi ve anayasal sistemden kaynaklandığını savundu. Nihai çözümün de sivil ve demokratik yeni bir anayasa ile mümkün olacağını vurguladı.
Çoban, Kürt sorununun kalıcı ve barışçı temelde bir çözüme kavuşturulması için hazırlanacak anayasanın çerçevesini ise şöyle çizdi: "Sivil olmalı, tüm kesimlere eşitlikçi yaklaşmalı, insan haklarına dayalı kurallar içermeli ve farklı kimliklerin önündeki anayasal ve yasal engelleri ortadan kaldırmalı." Kürtlerin kendilerini birinci sınıf vatandaş olarak görebilmelerinin sağlanması gerektiğine işaret eden Mazlum-Der Şube Başkanı Çoban, önerilerini de şöyle sıraladı: "İfade ve örgütlenme özgürlüklerini de kapsayan negatif hakların kullanımı güvenceye kavuşturulmalıdır. Kürtçenin önündeki tüm hukuksal ve bürokratik engeller kaldırılmalıdır. Kürtçenin eğitim, sağlık, adalet gibi alanlarda kullanımı için gerekli altyapı oluşturulmalıdır." Çoban, yerleşim merkezlerinin ve yöre isimlerinin yasaklanan eski isimlerinin tekrar iade edilmesini isterken, eğitim müfredatında ve ders kitapları içerisinde ayrımcılık çağrıştıran, sadece bir etnik unsura vurgu yapan ifadelerin ayrıştırılması ve daha kapsayıcı bir müfredatın hazırlanması gerektiğini söyledi. Çoban'ın diğer önerileri ise şöyle: "Koruculuk tamamen kaldırılarak, korucular güvenlik dışında başka alanlarda istihdam edilmelidir. Köye dönüşün önündeki tüm engeller kaldırılmalı. Terör tazminatı kanunundaki olumsuzluklar düzeltilmelidir. Siyasi Partiler Yasası'ndaki kısıtlamalar kaldırılmalı, bunun yerine siyasal temsil sorununa adil bir çözüm getirecek bir çalışma yapılmalıdır."

Zaman