'Vira Bismillah' Bereketi"Vira Bismillah" Diyerek Karadeniz'e Açılan Balıkçılar, Ağlarını Bol Miktarda İstavrit, Palamut, Mezgit ve Barbonla Doldurdu.
Av yasağının sona ermesiyle "Vira Bismillah" diyerek Karadeniz'e açılan balıkçılar, ağlarını bol miktarda istavrit, palamut, mezgit ve barbonla doldurdu. Yapılan hazırlıkların ardından dün gece denize açılan balıkçılar, ağlarını topladıklarında bol miktarda istavrit yakaladı. Sezonun ilk gününde palamut, mezgit ve borban da bağlıkçıların ağlarına takılar balıklar arasındaydı.
Trabzon'da 50 yıldır balıkçılık yapan Yusuf Uzun, sezonun ilk gününde en fazla istavrit aldıklarını söyledi.
Uzun, istavritin uzun yıllardan sonra ilk kez bu kadar bol görüldüğünü belirtti.
İlk günün sezonun da bereketli geçeceğinin habercisi gibi olduğunu ifade eden Uzun, "Bu av geçen sezonlara göre iyi bir başlangıç. Bu yıl bereketli bir av sezonu yaşayacağımızın bir göstergesi olabilir. Biz ilk günde en fazla istavrit yakaladık. Palamutun da bol olmasını bekliyoruz. İnşallah bereketli bir sezon geçiririz." dedi.
Sabahın erken saatlerinde balık haline getirilen sezonun ilk balıkları, alıcılarını da yine aynı hızla buldu. Sezonun açılmasını özlemle bekleyen vatandaşlar da taze balık için tezgâhlara yöneldi.
Bu arada, ilk günkü balık fiyatları şöyle oluştu: "İstavritin kasası 25-30 TL, palamutun tanesi 4-5 TL."

(CİHAN)