Şemdinli'deki hain saldırıda şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Güçlü, son yolculuğuna gözyaşlarıyla uğurlandı. Şehit ailesi Mersin'deki cenaze töreni boyunca vakur tavrını korurken, şehidin kayınpederi anlamlı bir mesaj ver-di: "Ben kız kardeşimi vermişim. Onlardan kız almışım. Dayı olmuşum, yeğen olmuşum. Aramızı bozamazlar."
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde terörist saldırısı sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Güçlü'nün (24) cenazesi, Mersin'de gözyaşları arasında toprağa verildi. Şehidin kayınpederi İsmail Hakkı Büyüktopçu, cenaze namazı öncesi yaptığı konuşmada Türk-Kürt kardeşliğinin altını çizerken, anlamlı bir mesaj verdi. Büyüktopçu, "Ben kız kardeşimi vermişim. Onlardan kız almışım. Dayı olmuşum, yeğen olmuşum. Amca olmuşum. Bu bize yetmez mi? Yıllardır birlikte yaşıyoruz ve yine birlikte olacağız. Aramızı bozamazlar." dedi.

Mehmet Güçlü'nün Türk bayrağına sarılı naaşı Mersin Devlet Hastanesi morgundan alınarak, Mezitli ilçesine bağlı Bozön köyündeki baba ocağına götürüldü. Şehidin cenazesi daha sonra Muğdat Camii'ne getirildi. Cenaze törenine şehidin annesi Emine Güçlü (52), babası Ramazan Güçlü (55), eşi seher Güçlü (22), ağabeyi Hilmi Güçlü (26), yakınları ile askerî ve mülki erkân katıldı. Şehidin eşi Seher Güçlü, zaman zaman eşinin fotoğrafına sarılarak, "Canım, bir tanem, seni çok seviyorum.'' diyerek gözyaşı döktü. Seher Güçlü, törende yaptığı konuşmada, "Kimse ağlamasın, boynumuz bükük olmayacak. Ben şehit eşiyim, içim yanıyor ama, eşimle gurur duyuyorum." dedi. Şehidin kayın babası İsmail Hakkı Büyüktopçu da Türk ve Kürt kardeşliğine dikkat çekti. "Hepimiz kardeşiz, bizim kardeşliğimiz İslam kardeşliğidir.'' diyen Büyüktopçu, elindeki kimliği etrafına göstererek, şunları söyledi: "Bu ülkede yaşayan insanlara şunu söylüyorum. Bu kimlik her şeye yeter, bu kimlik gerekirse insanı başbakan yapabiliyor, gerekirse cumhurbaşkanı seçiyor, gerekirse genelkurmay başkanı yapıyor. Bundan daha başka ne isteyebiliriz? Yüzyıllardır beraber yaşadık yine birlikte yaşayacağız. Ben kız kardeşimi vermişim. Onlardan kız almışım. Dayı olmuşum, yeğen olmuşum. Amca olmuşum. Bu bize yetmez mi? Bu ülkenin insanları olarak bu ülkeye sahip çıkalım.''

İl Müftüsü Niyazi Ersoy'un kıldırdığı namazın ardından şehit Güçlü'nün cenazesi Mersin Şehir Mezarlığı'ndaki şehitlikte gözyaşları arasında toprağa verildi.


Askeriyeden ayrılma dilekçesi vermiş Şehit Mehmet Güçlü'nün bir süre önce askeriyeden ayrılmak için dilekçe verdiği ortaya çıktı. Güçlü'nün eylül ayında uzman çavuşluktan ayrılmak için askerî yetkililere başvurduğunu kaydeden şehit yakınları şu bilgiyi verdi: "Eylül ayı sonlarında kesin dönüş yapmasını bekliyorduk. Evini ve eşini önceden gönderip, askerlikten ayrılma dilekçesini vermişti. Bu ay sonunda tamamen ilişkisini kesecekti. Kendisini beklerken, cenazesi geldi.''

Zaman