Eyüp Sultan Camii'nde akşam ezanı 7 dakika önce okununca iftarı bekleyen vatandaşlardan kimi oruçlarını açtı kimi de durumu son anda fark ederek yemekten son anda vazgeçti.

Cami avlusunda yayın yapan özel bir kanalın konuklarının ikazı üzerine birçok vatandaş orucunu açmadı. Ezanı erken okunduğunu fark eden müezzin yarıda kesti.
Ramazan klasiklerinden olan akşam ezanının erken okunması bu kez Türkiye'nin en önemli camilerinden Eyüp Sultan Camii'nde yaşandı. Müezzin ezanı yedi dakika önce okumaya başladı. Minareden ezan sesinin yükselmesi üzerine bazı vatandaşlar orucunu açtı. Bu sırada cami avlusunda yayın yapan bir TV kanalı, konukları ezanın erken okunduğunu fark ederek vatandaşları oruçlarını açmamaları konusunda uyardı. Ezanı erken okuduğunun farkına varan müezzinde ezanı yarıda kesti.
Aradan yedi dakika geçtikten sonra iftar vakti olunca minarelerden tekrar ezan sesi yükselmeye başladı. Cami avlusundaki çoğu vatandaş orucunu ikinci ezanla açarken bazıları da ikinci kez oruç açmış oldu.
Ezanı duyunca oruçlarını açtıklarını ifade eden bazı vatandaşlar, "Bizim suçumuz yok, Allah inşallah kabul eder. Kazasını tutarız" diye konuştu. Ezan okunduğunda saate baktığını ifade eden Halit Arslan adlı vatandaş ise erken olduğunu fark edince orucunu açmadığını söyledi.
Hürriyet