Kilyos’ta Kilyos açıklarında demirli bulunan Kamboçya bayraklı Kramco isimli kuru yük gemisi dalga ve hava muhalefeti nedeniyle dün saat 17.00 sıralarında ikiye bölündü.


Dün akşam saatlerinde Kilyos açıklarında fırtına nedeniyle ikiye bölünen ve batmaya başlayan Kamboçya bayraklı "Kramco" isimli kuru yük gemisinin 12 personeli kurtarıldı. Kilyos açıklarında demirli olan ve saat 17.00 civarında kırılarak batmaya başlayan kuru yük gemisinin 8'i Azerbaycan, 2'si Ukrayna ve 2'si de Gürcistan asıllı 12 personeli Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait tahlisiye botları ve kurtarma römorkörünün müdahalesiyle kurtarıldı. İki parçaya ayrılan geminin kaptan köşkünün bulunduğu kısmı sahilde kayalıklar bölgesine sürüklenirken geminin açıklarda kalan burun kısmının büyük bölümü suya gömüldü. Batan gemiden kurtarılan 12 mürettebat yaşanan talihsiz olayla ilgili bilgi vermek üzere Sarıyer Jandarma Karakolu'na götürülürken kıyı emniyetinden bir görevli görüntü alan kameramanın görüntü almasına tepki gösterdi.

ÇEVRE FELAKETİ

Mardeniz Denizcilik'e ait bir petrol tankeri Madagaskar açıklarında Hindistan Okyanusu'nda 26 Ağustos'ta fırtınaya yakalandıktan sonra ortadan ikiye parçalandı. Tankerden denize süzülen petrol Madagaskar sahillerinde bir çevre felaketine neden oldu.

DHA