"13 Milyonun Konuştuğu Dile Uzak Kalamayız"YÖK Başkanı Özcan, "Kürtçe, Ülkemizde 12 -13 Milyonun Konuştuğu Dildir. Bu Dile Üniversitelerin Çok Uzak Kalması Doğru Değil. Nasıl Başka Dilleri Ele Alıyorsak, Kürtçe'yi de Öyle Ele Alabiliriz" Dedi.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, "Kürtçe, ülkemizde 12-13 milyonun konuştuğu dildir. Bu dile üniversitelerin çok uzak kalması çok doğru değil. Nasıl başka dilleri ele alıyorsak, Kürtçe'yi de öyle ele alabiliriz" dedi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü açılması konusunda görüşlerini almak üzere bazı rektörlerle bir araya geldi. YÖK binasında gerçekleşen toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Özcan, "Demokratik Açılım"a ilişkin, "Süreci doğru bir şekilde götürmek istiyoruz. Ne yapılacağına bilimsel olarak yaklaşıyoruz" dedi.
Özcan, rektörleri ile bir araya geldiği 27 üniversitenin "bu işi' yapabileceğini ifade ederek, "Yaptığımız toplantıda karşıt görüş olmadı. Gayet güzel geçti. Hocalarımız çok verimli şeyler söylediler. Bizim için çok yararlı şeyler söylediler" diye konuştu.
Türkiye'de 13 milyon kişinin konuştuğu dile uzak kalamayacaklarını söyleyen Özcan, şöyle konuştu:
"Kürtçe, ülkemizde 12-13 milyonun konuştuğu dildir. Bu dile üniversitelerin çok uzak kalması çok doğru değil. Nasıl başka dilleri ele alıyorsak, Kürtçeyi de öyle ele alabiliriz. Ve bilimsel bir yaklaşımla bu dili inceleyebiliriz. Bu, hükümetimizin "Demokratik Açılımının"ndan da bağımsız olarak ele alınabilir. Biz zaten öyle düşünüyoruz. Yani biz bu türden çalışmalara "Demokratik Açılım' meselesi bitse dahi devam edeceğiz. İsteyen gönüllü üniversitelerimiz olursa onlara gerekli müsaadeleri vermek için pozitif bir yaklaşım içerisindeyiz." (ANKA)