Genelkurmay Başkanlığı, Siirt'in Eruh Ve Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki çatışmalarda şehit sayısının 8'ye yükseldiğini bildirdi.
Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki bölücü terör örgütüyle mücadeleye ilişkin duyuruda, Eruh kırsalında çıkan çatışmaların devamında dün gece 2 askeri personelin daha şehit olduğu belirtildi.
Genelkurmay Başkanlığının dünkü açıklamasında, Eruh kırsalındaki arazi arama ve tarama faaliyeti sırasında bir grup bölücü terör örgütü mensubu ile çıkan çatışmada 5 askeri personelin şehit olduğu, 3 askeri personelin yaralandığı kaydedilmişti.
Bu arada, dün yapılan açıklamada, Hakkari'nin Çukurca ilçesi kırsalındaki arazi arama ve tarama faaliyeti sırasında da teröristlerle çıkan çatışmada 1 askeri personelin şehit olduğu bildirilmişti.
Alınan bilgiye göre, dün öğle saatlerinde Irak sınırındaki Kazan Vadisi'nde güvenlik güçleri ile bir grup PKK'lı terörist arasında çatışma çıktı. Çatışmada Kırşehir nüfusuna kayıtlı Astsubay Ferhat Erdem şehit oldu, 2 uzman çavuş ise yaralandı. Yaralı askerler helikopterle Hakkâri Askerî Hastanesi'ne getirilerek tedavi altına alındı.
Eruh ilçesinin Görendoruk köyü kırsalında ise güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada şehit olan 5 askerin cenazesi ile yaralı 1 asker, Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığı'na getirildi. Şehit askerlerin bugün düzenlenecek törenin ardından memleketlerine gönderileceği belirtildi. Yaralı 2 askerin tedavisi ise Şırnak Asker Hastanesi'nde devam ediyor.

Şehit astsubayın eşi hamile
Çukurca'da şehit olan Astsubay Ferhat Erdem'in ailesi acılı haberi dün akşam aldı. Şehit yakınlarına Kırşehir Jandarma Komutanı Albay Osman Uçar başsağlığında bulunarak telkinlerde bulundu. Haberi duyan astsubayın yakınları şehidin baba ocağında toplanmaya başladı. Erdem'in anne ve babasının Kırıkkale'deki diğer kardeşine ziyarete gittikleri, şehit haberini orada aldıkları belirtildi. Eşinin hamile olduğu öğrenilen şehit Ferhat Erdem, Hakkari'ye bu yıl atanmış. KIRŞEHİR CİHAN

Tehditler amacına ulaşamayacak
Ülkedeki huzur ve kardeşlik ortamını pekiştirmeyi amaçlayan iyi niyetli çabalar sürerken gerçekleşen bu saldırılar hepimizi derinden sarsmıştır. Vatanı korumak, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla görev yapan Mehmetçiklerimize karşı yapılan saldırıları şiddetle telin ediyorum. Birlik ve beraberliğimize yönelen tehditler hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır.

Terörist saldırı, süreci engelleyemeyecek
Hakkâri ve Siirt'ten gelen şehit haberlerini değerlendiren Başbakan Tayyip Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.
Terörist saldırıların açılım sürecini engelleyemeyeceğini vurgulayan Erdoğan, "Şunu çok açık net ifade etmek istiyorum; güvenlik güçlerimize, askerimize sıkılan bu kurşunlar hiçbir zaman bizim 72 milyon vatan evladının birliğine beraberliğine yönelik başlattığımız ve sürdürmekte olduğumuz bu süreci engellemeyecektir" dedi.
2005'teki Diyarbakır konuşmasını hatırlatan Erdoğan, o zaman gündeme taşıdıkları sorunların çözümüne yönelik sürecin 1-1,5 aydır devam ettiğini söyledi: "Millî birlik projemizi, demokratikleşme sürecimizi aynı kararlılıkla, başta terör sorunu olmak üzere, sorun alanları üzerinde aynı kararlılıkla devam ettireceğiz. Bu, bizim bir dayanışma projemizdir."
Güvenlik güçlerimize, askerimize sıkılan bu kurşunlar hiçbir zaman 72 milyon vatan evladının beraberliğine yönelik başlattığımız ve sürdürmekte olduğumuz bu süreci engelleyemeyecektir. Milli birlik projemizi aynı kararlılıkla devam ettireceğiz. Bu, dayanışma projemizdir. Bu, ülkemizin bütün bu sorunlu alanlarını sorunsuz hale getirme veya en az sorunlu hale getirmeye yönelik bir projedir. Devletimiz; terör örgütünü etkisizleştirme kararlılığından taviz vermeden mücadelesini sürdürecektir.

Zamanlması düşündürücü
Bu ain saldırının ülkemizdeki kardeşlik ve huzur ortamının pekiştirilmesine dönük çabaların sürdüğü bir döneme rastlaması düşündürücüdür. Milli birlik ve beraberliğimize zarar verecek eylemlere başvuranlar, amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacaklarını bilmelidirler. Hiç kimsenin buna gücü yetmeyecektir. Milletimizin bir daha böyle acılar yaşamaması ortak dileğimizdir.

Terör sektörü, çabalarımızdan rahatsız Terör, Türkiye'nin ilerlememesi, gelişmemesi, bölgesel bir güç, bir dünya gücü olmaması noktasında çaba sarf eden ülkelerin enstrümanıdır. Terör sektörü diye bir sektör var. Bu sektöre destek verenler elbette hükümetin bu çabalarından rahatsız.

Zaman