Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yurtdışında lisansüstü eğitim yapmak üzere 1.294 öğrenciye burs verecek. Adaylar, 448 alanda yüksek lisans ve doktora yapma imkanı bulacak. Başvurular 24 Eylül ile 2 Ekim 2009 tarihleri arasında internet üzerinden gerçekleştirilecek.


Müracaat için öğrencilerin diploma notlarının 100 üzerinden 70, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) puanlarının da 75 olması gerekiyor. Ülkelere göre yerleştirme ise Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından diploma notu ve ALES puanı üstünlüğüne göre yapılıyor. 2006'da başlatılan '5 yılda 5 bin öğrenci' projesi kapsamında halen bin 300 öğrenci yurtdışında lisansüstü eğitim görüyor.
Geçmiş yıllarda üniversiteler ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı adına öğrenci gönderilirken bu yıl Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları adına da öğrenci gönderilecek. Adaylara uluslararası dil yeterlik sınavlarına yönelik 8 ay süreli yabancı dil kursu açılacak. Ankara, İstanbul ve İzmir olarak tespit edilen kurs merkezlerinden biri, öğrenci tarafından seçilebilecek. Kurs sonunda yeterli başarıyı gösterenlerin yurtdışındaki üniversitelerden akseptans (kabul belgesi) almaları gerekecek. Öğrenciler, gittikleri ülkelerde dil uyum kursuna da tabi tutulacak.
zaman