İkitelli bölgesinde dün yaşanan sel felaketinin bir benzeri 1995'te de yaşandı.

Yine Ayamama Deresi taştı, birçok işyeri ve araç sular altında kaldı. Selin faturası da 30 milyon dolar oldu. Aradan 14 yıl geçti.

O günden bu yana hiçibr tedbir alınmayınca değişen sadece felaketin boyutu oldu. Hem can kaybı arttı hem de hasar gören fabrika ve su altında kalan araç sayısı arttı.


Erdoğan, 14 yıl önceki sözünü tutsaydı bu felaket yaşanmayabilirdi..

14 YILDA HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEDİ
İkitelli bölgesi sel baskınlarına yabancı değil. 1995 yılında da büyük bir tehlike atlatan İkitelli'de yine aynı derenin taşması nedeniyle birçok işyeri ve araç sular altında kalmıştı. 1995 yılında yaşanan selin faturası ise 25-30 milyon dolar civarındaydı. O dönem Basın ekspres yolunda bulunan Sabah Gazetesi tesislerinin depoları suyla dolmuştu.

Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'dı. Erdoğan, Ayamama Deresi'nin ıslahı başta olmak üzere kalıcı tedbirler alınacağını açıklamıştı. Ayamama Deresi, o tarihten sonra birkaç kez daha taşarak mağduriyete neden oldu. O günden bu yana hiçbir tedbir alınmayınca değişen sadece falaketin boyutu oldu. Hem can kaybı arttı, hem de hasar gören fabrika ve su altında kalan araç sayısı.


kaynak: ekolay.net