Sözün Bittiği Anİki Günde Kalkan 10 Şehit Cenazesi Kimsede Söylenecek Söz, Dayanacak Yürek Bırakmadı.

Siirt Eruh’taki çatışmada şehit olan 5, Hakkâri Çukurca’da şehit düşen 1 ve Van’ın Başkale İlçesi’ndeki mayın patlamasında şehit olan 2 asker dün törenlerle toprağa verildi. İki günde kalkan 10 şehit cenazesi kimsede söylenecek söz, dayanacak yürek bırakmadı.

Jandarma Komando Onbaşı Orhan Kılıç dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. Ankara Kocatepe Camii’nde düzenlenen cenaze törenine sel nedeniyle İstanbul’da bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan ve resmi ziyaret için Almanya’ya giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ katılmadı.

Jandarma Astsubay Başçavuş Murat Taş, Ataköy 5’nci Kısım Camii’nde öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verildi.

Törene CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız da katıldı.

Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Ferhat Ünelli’nin (25) cenazesi, Amasya’da 3 bin kişinin katıldığı, Sultan Beyazit Camii’ndeki törenin ardından toprağa verildi. Bir yıl önce evlenen Ünelli’nin cenazesi, Karasenir Mahallesi’nde toprağa verildi.

Başkana tepki

Jandarma Komando Er Emrah Temel (20), yaklaşık 6 bin kişinin katıldığı törenle Bolu’da toprağa verildi. Törene katılanlar, ‘Açılıma destek vatana ihanet’ sloganları atarken, Hendek Belediye Başkanı AK Partili Ali İnci, Diyarbakır ziyareti nedeniyle bir grubun sert tepkisiyle karşılaşınca, alandan ayrılmak zorunda kaldı. Cenaze Avdullar Köyü Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Jandarma Komando Onbaşı Hüseyin Gürlekli’nin cenazesi Kütahya Ulu Camii’de kılınan öğle namazından sonra Gediz İlçe mezarlığında toprağa verildi. Şehit oğlunun tabutunu öpen anne Suna Gürlekli, “Bitanem sen rahat uyu” derken, tabuta selam durdu. Güçlükle ayakta duran baba Mustafa Gürlekli ise yakınları tarafından teskin edildi.

Hakkari’de şehit düşen Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ferhat Erdem (28), Kırşehir´de 5 bin kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. 6 aylık hamile eşi Ayşegül Erem, Cacabey Camii’nde, tabuta kapanıp gözyaşı döktü. Şehidin babası Emin Erdem ise ağlayanları teselli ederek, “Ağlamayın onları sevindirmeyin” dedi.

Van şehitleri

Van’da şehit olan Astsubay Fatih Aydoğan’ın (30) eşi Elife Aydoğdu Kırşehir’in Kaman İlçesi’nde düzenlenen törende, “Fatihim ne olur çık gel. 2 kızını babasız bırakma” diyerek ağladı. Baba Kadir Aydoğan ise, “Oğlumla gurur duyuyorum. O vatanseverdi. Ancak artık bu acılar da yaşanmasın” dedi. Mayın patlaması sonucu bacağı kopan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Şehit Uzman Çavuş Deniz Kaya’nın eşi İlknur ise “Deniz’im niye gitmek için bu kadar acele ettin” diye feryat etti. Kaya’nın cenazesi Kaman’daki şehitlikte, Astsubay Aydoğan’ın cenazesi ise İsahocalı Beldesi’nde toprağa verildi.

Yürek dayanmaz

ŞEHİT jandarma komando er Emrah Temel dün Bolu’da toprağa verildi. Şehidin kardeşi Raif, babası Ahmet ve fotoğrafını taşıyan diğer kardeşi Ercan gözyaşları içinde katıldıkları cenaze töreninde güçlükle ayakta durabildi. Cenaze töreninde nöbet tutan bir asker de gördüklerine dayanamadı ve hüngür hüngür ağladı.

En zor görev

Eruh’taki silahlı çatışmada şehit düşen Jandarma Komando Onbaşı Orhan Kılıç dün törenle son yolculuğuna uğurlandı. Bakanlar, Kuvvet Komutanları, yargı mensuplarının da katıldığı Kocatepe Camiii’ndeki cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şehidin annesine taziyede bulundu. Şehit Kılıç’ın cenazesi kendisini uğurlamaya gelenlerin önünden son kez geçerken baba İdris Dede Kılıç, asker selamı verdi.

Büyük acı

ŞEHİT Jandarma Astsubay Başçavuş Murat Taş’ın eşi Nesrin Taş, eşinin fotoğrafına bakarak ağladı. Şehidin 2,5 yaşındaki oğlu Çağrı’nın cami avlusuna getirilmesi törene katılanlara duygulu anlar yaşattı.

haberler.com