Üniversiteli kızların oluşturduğu tajsavvuf musikisi grubu 'Fasl-ı Nazende', seslendirdiği tasavvuf ve Türk sanat müziği eserleriyle büyük ilgi görüyor.
Afyonkarahisar'da bir organizasyon şirketinin desteğiyle, geçen yıl Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Konservatuvar mezunu Safiye Gündöner tarafından kurulan Fasl-ı Nazende, bölgenin tek kadın tasavvuf grubu.
Fasl-ı Nazende'nin kurucusu Safiye Gündöner, grubun solistliğini yapmanın yanı sıra bendir çalıyor. Fasl-ı Nazende, Belediye ve Sultan Divani Mevlevihane Müzesini Yaşatma Derneği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen geleneksel Ramazan şenliklerinde, haftanın 3 günü sahneye çıkıyor. Cumhuriyet İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen şenliklerde teravih namazından sonra konser veren grup beğeniyle izleniyor.
Fasl-ı Nazende, Afyonkarahisar'ın dışında başka şehirlerde de çeşitli programlara katılarak tasavvuf ve Türk sanat müziği ziyafeti sunuyor. Genellikle erkek tasavvuf gruplarının gösterilerine alışık olan dinleyicilerin ise tamamı kadından oluşan grubu karşılarında görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Bir yıllık bir geçmişe rağmen çok güzel bir grup oluşturduklarını dile getiren Safiye Gündöner, Fasl-ı Nazende'deki arkadaşlarının hepsinin öğrenci ve her birinin ayrı şehirlerden olduğunu söylüyor.


Hepsi öğrenci olan Fasl-ı Nazende grubu 6 kişiden oluşuyor: Funda Keklik (Kanun), Safiye Gündöner (Bendir), Gülçin Aras (Klasik kemençe), Elif Temel (Viyolonsel), Esra Özgüven (Ney), Burcu Üner (Ud).
Çok güzel bir izleyici kitlesine sahip olduklarını belirten Gündöner, bu işi erkeklerden daha iyi yaptıklarına inanıyor. Grup üyelerinin hepsinin çok yetenekli olduğunu ve bu işi severek yaptıklarının altını çizen Gündöner, grubu dağıtmayı düşünmediklerini belirtiyor.

'Bilinmeyen eserleri sevdirmeye çalışıyoruz'
Amaçlarının herkes tarafından bilinmeyen eserleri sevdirmek olduğunu anlatan grubun klasik kemençecisi Gülçin Aras, bunu başardıklarına inandığını ifade ediyor. Gruptaki herkesin bayan olmasının bir avantaj olduğuna değinen Aras, "Her arkadaşımız çaldığı sazda gerçekten çok iyi. Böyle olunca da işimizin hakkını veriyoruz. Bu işi severek yapıyoruz ve insanlardan çok olumlu tepkiler alıyoruz." diyor. Fasl-ı Nazende'de AKÜ Devlet Konservatuvarı 3. sınıf öğrencisi Burcu Üner (21) ud; 4. sınıf öğrencisi Elif Temel (21) viyolonsel çalarken, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat 2. sınıf öğrencisi Esra Özgüven de (23) ney üflüyor. Grubun klasik kemençecisi devlet konservatuvarı 3. sınıf öğrencisi Gülçin Aras (21). Yine 3. sınıf öğrencisi Funda Keklik de (22) kanun çalıyor.

Zaman