Ramazan ayının manevî atmosferini bozmak için üretilen haber sağanağı bu yıl peşimizi bıraktı.
Sağ olsun bu yıl medyamız, ekranları ilginç fetvalar veren isimlere teslim etmedi; anlamsız oruç sorularıyla bezenmiş programları bu defa rafa kaldırmayı tercih etti. Yurdun herhangi bir yerinden de 'oruç tutmadığı için dayak yiyen insan' haberleri de gözümüze sokulmayınca Ramazan'ın getirdiği huzur da bin kat daha katlandı.
Bu yıl Ramazan'da, insana bu kadar da olmaz ki dedirten şey, ünlülerin verdikleri iftar yemekleri oldu. Geçtiğimiz yıllarda iftar çadırlarında fakirlere yemek yedirmeyi tercih eden ünlüler bu yıl kendileri gibi tanınmış simaları zengin sofralarda, lüks mekânlarda ağırlamayı tercih ettiler. Tabii sofralarından da magazin basınını eksik etmemeye de özen gösterdiler.

İftar sofraları magazin basınına açılınca, orada olup bitenler de 'hepimizin malûmu' oldu. Tam da bir diziye başlarken ortaya atılan bir polemik, kaset çıkarma arifesinde biten evlilikler, birbirine laf söyleyip polemik oluşturmalar, 'bu hareketler reklam mı kokuyor' diye düşündürüyordu. Ramazan'da verilen ve katılımcıları ünlü olan bu iftar yemekleri de 'reklam kokan hareketlere bir yenisi daha eklendi' diye düşündürdü ve eleştirilerden nasibini aldı.
Magazin gazeteciliğinin saygın ismi Ali Eyüboğlu, "Bırakın şu iftarla reklam yapmayı!" başlıklı bir yazı kaleme alarak oruç tutmayıp iftar sofralarında görüntü vermekten kaçınmayan ünlüleri adeta topa tuttu. Diğer taraftan Sabanur Kıraç da "İftar Müslüman'ı ünlüler" diyerek eleştiri oklarını sanatçı iftarlarına yöneltti. Her iki isim de oruç tutmadığı halde ünlü isimlerin iftar sofralarını gösteriş malzemesi olarak kullanmalarını kınıyordu.

Birlik ve beraberlik ayında, oruçlu olsun olmasın, herkesin bir sofrada toplanması kadar güzel bir şey yok. Ramazan sofralarında oruç tutanlar kadar tutmayanlara da yer var. Üstelik bazı kişilerin Ramazan'dan bihaber olduğu düşünüldüğünde insan, sadece bir ritüel olarak dahi olsa, ünlü isimlerin iftara iştirak etmelerine sevinir hale geliyor. Velâkin 'sosyetik iftar' gibi ifadelerin kullanılmaya başlanması, iftar sofrasının bir eğlence ritüeline dönüşmesi biraz iğreti duruyor. Ajda Pekkan'ın Al Jamal'da sosyetik isimlere verdiği iftar davetinin şarkılı, danslı bir hal alması da dokunmuyor değil.
Ali Eyüboğlu, katıldığı davetteki atmosferi köşesinde yazsın diye davet edildiğini hissettiği hiçbir davete katılmama gerekçesini işte tam da bu nedenden dolayı yayınlamış. Yıllar önce katıldığı bir ünlü davetinde bu kararı veren Eyüboğlu, oruç tutmayan ev sahibinin yanı sıra davetli olan topluluktan hiç kimsenin oruçlu olmadığını öğrendikten sonra, sırf gösteriş için verildiğine inandığı bu davetlerden elini eteğini çekmiş. Ünlü isimler, o iftardan bu iftara her akşam farklı bir dost davetine katılırken Petek Dinçöz, bütün iftarları evinde yapmayı tercih ediyor. Fakat o iftar davetleriyle reklam yapıldığı eleştirilerine de katılmıyor. Ona göre, oruç tutsun ya da tutmasın, iftar saatinde insanların birlikte olması ve oruç tutmayan insanların da iftar saatine hürmet etmesi gerekiyor.
Bu yıl ekranlara yansıyan ünlü iftarlarında geçen yılların aksine çeşitli nedenlerle oruç tutamadığını söyleyen şöhretli isimler vardı. Davetlerinden basını eksik etmeyen ünlüler bu ayda magazin basınında iftar sofralarıyla boy gösterdiler. Bazıları, gittikçe gösterişe dökülen davetler Ramazan'ın ruhunu zedelediğini düşünüyor. Kendisini gösterişe kurban vermek istemeyen sanatçılar bu davetlerden kaçınmayı tercih ediyor.


Ramazan'da evimde oluyorum
PETEK DİNÇÖZ: Biz Ramazan ayında pek evden çıkmıyoruz. Her akşam iftar sofrası kuruluyor. Bana evde yardımcı olan Nesibe Hanım'la birlikte farklı şeyler hazırlamaya çalışıyoruz. Çünkü Can, 30 gün Ramazan orucunu tutar her sene. Sonrasında da hiç uyumadan sahur yapılır bizim evde. Ben Ramazan ayı boyunca böyle evde yaşamaya bayılıyorum. Çok keyifli geçiyor. Ev yaşantısı benim en sevdiğim şey. Annem de yeni umreden geldi. Arada sırada onlarla iftar yapıyoruz. Ama Ramazan dışında pek böyle yaşayamıyoruz. Sürekli bir yerlere gitmek zorunda kalıyoruz. Fakat Ramazan'da böyle yaşadığımızı tüm çevremiz bildiği için bize pek dokunmuyorlar, kendi halimize bırakıyorlar, iyi oluyor!..
İftar davetleri PR çalışması olmamalı
ALİ EYÜBOĞLU: Benim eleştirdiklerim "Kaz gelecek yerden ördek esirgemeyenler", yani iyi bir reklam aracı olarak görenler. Oruç tutan bir insanın dostlarına iftar vermesi elbette ki güzel bir şey. Ramazan'ın özelliği ve güzelliği de iftar ve sahur sofralarının kalabalığında. Ama burada yapılan aynı şey değil. Bir belediyenin iftar çadırına birkaç bin TL bağış yapıp, sonra da kamera ordusu eşliğinde kazan başına geçip insanlara iftarlık dağıtanların bu işi Allah rızasından çok, kendi reklamları için yaptıklarını düşünüyorum. Çok az da olsa hayır işini usûlüne uygun yapan sanatçılar da var, böyle iftarı PR çalışması gibi görenler de...


Zaman