İlköğretim birinci sınıf ve okulöncesi öğrencileri bugün okullu oluyor. Alışma problemi yaşamamak için eğitime erken başlayan minikler, 18 Eylül'e kadar 'uyum programı'na alınacak.Uygulama sayesinde çocuklardaki okul kaygısının giderilmesi, öğretmene güven duyup günlük akışa uyum sağlaması, oyun, drama, sosyal ve sportif etkinlikler yoluyla öğrenme ortamını tanıması, okul kurallarını öğrenmesi, evine güvenle gidip gelme eğitimi alması ve okula iyi bir başlangıç yapması amaçlanıyor. Bu eğitim öğretim yılında ilköğretim okullarına yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrencinin kayıt yaptırdığı tahmin ediliyor.

Uyum programı kapsamında öğrencilere, okul tanıtılacak; sınıf, koridor, tuvalet kullanımı hakkında bilgi verilecek. Minikler, şarkı söyleyip masal ve öyküler dinleyecek. Öğrencilerin sevdikleri oyuncakları anlatmalarına, şarkılar söylemelerine ve oyun oynamalarına izin verilecek. Küçükler, defter, kalem ve sınıftaki araçları kullanmayı da öğrenecek. Velilerin öğrencilerle beraber okula gelip gitmelerinin alışkanlık haline gelmemesi için anne-babalar zaman zaman sınıfa alınacak. Velilere yönelik rehberlik ve psikolojik danışma servislerince okul, öğrenci ve veli ilişkisi, öğrencilerde oluşabilecek kaygılar, korkular ve alınacak önlemler gibi konularda eğitim verilecek. 2009-2010 eğitim-öğretim yılı ise 24 Eylül Perşembe günü başlayacak.
Bu arada öğretmen atamaları bugün Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun katılımıyla Ankara'da düzenlenecek törenle yapılacak. Bakanlık, 4 bin 800'ü kadrolu, 11 bini sözleşmeli toplam 15 bin 800 öğretmen atayacak. Sonuçlar aynı gün http://personel.meb.gov.tr web adresinden duyurulacak. Kadrolu öğretmenliğe atananlardan kılavuzda belirtilen belgeleri hazır olanlar yarından itibaren atandıkları İl Milli Eğitim müdürlüklerine başvurarak görevlerine başlayabilecek.

Zaman