Bir kadının şarbondan öldüğü Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesindeki karantina uygulaması sona erdi.

Ekinözü İlçe Tarım Müdürü Mevlüt Küpeli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçe merkezinde şarbon vakası görülmesinin ardından başlatılan karantina uygulamasının, İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararla sona erdirildiğini söyledi.

Şarbon hastalığının tespitinden hemen sonra ilçeye hayvan giriş ve çıkışının yasaklandığını ve hayvanların aşılanmasına başlandığını, hastalıklı küçükbaş hayvanlarla temas edenlerin sağlık kontrollerinin yapıldığını belirten Küpeli, şöyle konuştu:
“İlçe merkezinde 2 bin 416 küçükbaş ve 661 büyükbaş hayvan aşılandı. Köylerdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanları aşılama çalışmaları ise sürüyor.
3285 Sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıta Kanunun 109. maddesi, son hayvan ölümü ya da iyileşmeden 15 gün sonra karantina uygulamasının kaldırılmasını öngörüyor. İlçemizde şüpheli son hayvanın ölümünün üzerinden 15 gün geçmesi nedeniyle İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantina uygulamasına son verildi.”

Ekinözü'nde geçen ay, şarbon hastalığına yakalanınca kesilen bir koyunun etini parçalarken parmak arasına kemik batan Ayşe Ayrılmış rahatsızlanmış ve tedavi edildiği Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde hayatını kaybetmişti.

Kadının şarbon mikrobundan öldüğünün belirlenmesi üzerine ilçe merkezinde karantina uygulaması başlatılmıştı.