Sağlık Bakanlığı, kopan parmağı dikemeyen beş hastane ile ilgili soruşturmayı tamamladı. Müfettişler, 12 yaşındaki Doğan Ay'ın sırasıyla dolaştığı Medical Park Sultangazi, Özel İstanbul Vatan, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile Vakıf Gureba hastanelerini kusurlu buldu.
Bakanlık, iki özel hastanenin acil vaka haricinde on gün hasta kabulünü durdurdu. Vakıf Gureba ile üniversite hastaneleri hakkında ise gerekli işlemlerin yapılması için raporun bir örneğini İ.Ü. Rektörlüğü ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne gönderdi.
12 yaşındaki Doğan Ay, 27 Temmuz'da Sultangazi'de çatıdan düştü. Sağ el serçe parmağı kopan Doğan Ay, sırasıyla Medikal Park Sultangazi Hastanesi, Özel İstanbul Vatan Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gitti. Ancak kopan parmağı kurtarılamadı. Şikâyet üzerine Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı. Görevlendirilen müfettişler, Medikal Park Sultangazi ile Özel İstanbul Vatan Hastanesi'ne Acil Sağlık Hizmetlerinin Sunumu Hakkındaki 2008/13 Sayılı Başbakanlık Genelgesi'ne aykırı hareket ettiğine karar verdi. Bakanlık ampute parmağın muhafaza şekli kurallarına uymadıkları ve 112 Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi'ni devreye sokmadıkları için bu hastanelerin acil vaka haricinde on gün hasta kabulünün durdurulmasına hükmetti.
Yapılan incelemede iki üniversite hastanesi ile ilgili de ciddi eksiklikler belirlendi. Hazırlanan raporda, İstanbul Tıp Fakültesi'nin hastanın resmî kaydını ve tedavisini yapmadığı gibi sevk edilecek kurum ve bu kuruma hastanın nakli için 112 Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi'ni devreye sokmadığı ve ampute parmağın muhafaza şekli kurallarına uyulmadığı kaydedildi. Ampute parmağın muhafaza şekli kurallarına uymayan ve hasta yakınlarıyla iletişim eksikliği görülen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ilgilileri hakkında gerekli işlemlerin yapılması için raporun bir örneğinin İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'ne gönderilmesine karar verildi.
Doğan Ay'ın gezdiği son hastane olan Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de acil tıp asistanının kendi yetkisini aşan bir inisiyatif kullandığını, tedavinin yapılacağı kurum ve bu kuruma hastanın nakli için 112 Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi'ni devreye sokmadığı vurgulandı. Raporda burada da ampute parmağın muhafaza şekli kurallarına uyulmadığı kaydedildi. Bu yüzden 'raporun bir örneğinin Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne gönderilmesinin yerinde olacağı' kanaatine varıldı.

Zaman