46. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin programı, dün Dedeman Otel'de Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) Başkanı Mustafa Akaydın, Genel Sanat Yönetmeni Vecdi Sayar ve jüri üyelerinin katılımıyla açıklandı10-17 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek festivalin en çok merak edileni, ulusal yarışmada yer alacak filmlerdi. Ana yarışmadaki 16 filmin yarısının, yönetmenlerin ilk filmi olması dikkate değer bir durum oluşturdu. Bunlar arasında Uzak İhtimal, Kara Köpekler Havlarken, İki Dil Bir Bavul filmleri önceki festivallerde görülen ve Antalya'da da olması beklenen yapımlardı. Genç kuşağın yönetmenleri ilk filmleriyle güçlü isimlere 'kafa tutacak.' Zeki Demirkubuz'un ilk kez bir uyarlama ve dönem filmine imza attığı Kıskanmak, zaten yılın en çok beklenen yapımlarından. Reha Erdem Kosmos'la, Kutluğ Ataman Aya Seyahat'le, Yavuz Özkan İlkbahar Sonbahar'la ve Ümit Ünal da Gölgesizler'le festivalde yer alıyor.
Festivalin sürprizi ise Kürtçe bir filmin ulusal yarışmaya alınması oldu. Almanya'da yaşayan Miraz Bezar'ın yönettiği Min Dit (Ben Gördüm) adlı ***** anne ve babasını kaybeden Diyarbakırlı iki çocuğun yaşadıklarını anlatıyor.
Genellikle ödül sonrası gündeme gelen jürinin başkanlığını ise, geçen yıl Vicdan filmiyle beş Altın Portakal kazanan yönetmen Erden Kıral yapacak. İzzet Günay, Nurgül Yeşilçay, Mustafa Altıoklar, Mustafa Ziya Ülkenciler, Ömür Gedik, Sırrı Süreyya Önder, Yavuz Bingöl ve Zeynep Oral da jürinin diğer üyeleri.
KONUŞAN, TARTIŞAN BİR JÜRİ
Erden Kıral, 'Denge unsurunu gözeteceğiz' diyerek; ödüllerde dengeli bir dağıtım olacağının işaretini verdi. Usta yönetmen, puanlama yöntemiyle değil konuşarak, tartışarak karar veren bir jüri olacaklarını belirtti. SİYAD'ın jürisinde Burak Göral, Seray Genç ve Deniz Yavuz görev alacak. Ulusal Belgesel Film yarışmasının jürisi, Enis Rıza Sakızlı, Cemal Kafadar, Nurdan Arca, Kemal Öner ve Haşmet Topaloğlu'ndan oluşuyor. 26 filmin yarışacağı 10 bin TL para ödüllü kısa film yarışmasında ise Özcan Alper, Hilmi Etikan, Mehmet Açar, Aslı Selçuk ve Tülin Özen jüri üyesi olacak. Festivalde, en iyi filme 300 bin, en iyi ilk film ve en iyi yönetmene 50 bin, senaryo, görüntü yönetmeni ve müzik dallarındaki birincilere de 30 bin TL para ödülü verilecek.
Festivalin '60'lı yıllar'a yapılan vurgusu, "Son 20 yıldır yükselen yeni bir Türk sineması varken, neden 60'lı yılların Yeşilçam'ı?" sorusunu da beraberinde getirdi. Sayar, amaçlarının yeni Türk sinemasını ve yönetmenleri yadsımak olmadığını, ulusal yarışmaya ilk filmleriyle katılan 8 yönetmenin bulunduğunu hatırlattı. Ancak yeni kuşağın da geçmişi bilmesi gerektiğini vurguladı.
Ulusal yarışmada 16 film var
Kıskanmak (Zeki Demirkubuz)
Kosmos (Reha Erdem)
Uzak İhtimal (Mahmut
Fazıl Coşkun)
Kara Köpekler Havlarken (Mehmet Bahadır Er-Maryna Gorbach)
Bornova Bornova
(İnan Temelkuran)
İki Dil Bir Bavul (Orhan Eskiköy-Özgür Doğan)
40 (Emre Şahin)
Aya Seyahat (Kutluğ Ataman)
Babam Büfe (Meriç Demiray)
Başka Dilde Aşk (İlksen Başarır)
Beş Şehir (Onur Ünlü)
Deli Deli Olma (Murat Saraçoğlu)
Gölgesizler (Ümit Ünal)
İlkbahar Sonbahar (Yavuz Özkan)
Min Dit (Miraz Bezar)
Usta (Bahadır Karataş)
Ulusal yarışma jüri üyeleri
Erden Kıral (Başkan)
Nurgül Yeşilçay
Sırrı Süreyya Önder
Mustafa Altıoklar
İzzet Günay
Mustafa Ziya Ülkenciler
Ömür Gedik
Yavuz Bingöl Zeynep Oral

Zaman