Bartın'ın Amasra ilçesinde, MÖ 30 yıllarında Roma döneminde inşa edildiği tahmin edilen Amasra Kalesi, yüzyıllar boyunca surlarını döven toplara dayandı ama...
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Cenova armaları, örgülerde kullanılan kartal ve öküz başı benzeri figürlü taşları ve Ortaçağ savunma sistemlerinin belirli ölçüde korunabildiği yapısıyla tarihi eserler arasında özgün örnek oluşturan Amasra Kalesi'nin surlarında çok sayıda ağaç yetişiyor.
Helenistik, Arkaik, Kla**** Roma, Bizans, Ceneviz, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda tarihi eserin bulunduğu Amasra'daki tarihi kalede doğal yetişen incir ve defne ağaçlarının temizlenerek surların daha iyi görünmesi planlanıyor.

Kale içi ve Boztepe denilen iki kısımdan oluşan kaledeki ağaçların köklerine ulaşılamadığından kimyasal mücadele başlatılması için başvurulan Kültür ve Turizm Bakanlığından onay bekleniyor.
Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kale surlarında yetişen ağaçların tarihi yapıların görüntüsünü kapattığını, turistik değerine de olumsuz yansıdığını söyledi.


-BUDAMA AĞAÇLARI GÜRLEŞTİRDİ-

Yaptıkları kesimlerin köke ulaşamaması nedeniyle budama şeklinde olduğunu, bunun da ağaçların daha gür çıkmasına yol açtığını anlatan Timur, şöyle konuştu:
''Özellikle Küçük Liman mevkisinden görünen kale surları, ağaçlar nedeniyle kapandı. Kaledeki bu ağaçların temizliğini belediye olarak defalarca yaptık. Ancak, kökleri surların içi kısmında kaldığından müdahale şansımız yok. Kalenin görünümünün ortaya çıkarılması için ağaçların temizlenmesi şarttır. Birkaç kez bakanlıktan uzman ekipler, inceleme yaptılar. Onlar da temizlenme yapılması gerektiğini söylediler. Bu ağaçların kimyasal bir madde ile kurutulması gerekiyor. Şu anda bakanlık düzeyinde yaptığımız girişimlerin sonucunu bekliyoruz.''

Zaman