İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün geçen hafta gerçekleştirdiği son yılların en büyük uyuşturucu operasyonunda çete lideri Habip Kanat’ı olası operasyonlara karşı kolladığı gerekçesi ile ifadesi alınan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile emniyet müdürleri Murat Nemutlu ve Mustafa Avar hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

Emin Arslan’ın görevden alınması ile ilgili kararname de dün İçişleri Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi.

Bugün teslim olacak

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, “Bu komplonun nedenini anlamaya çalışıyorum. Bu süreçte bir takım şeylerle üzerimize geleceklerini bekliyordum. Ancak, böylesine bir komplo ve iftira beklemiyordum. Adaletin tecelli edeceğine güvenim tam. Yarın (bugün) avukatımla İstanbul’a gelerek teslim olacağım” dedi.

Narkotik polisinin geçen hafta Tuzla ve Pendik’te uyuşturucu madde imal eden üç imalathane ve bir depoya yaptığı baskında Captagon ve eroin yapımında kullanılan 30 ton kimyasal madde ele geçirilmişti. Operasyonda 11 kişi gözaltına alınırken, aralarında çete lideri olduğu belirtilen Habip Kanat ile daha önce Narkotik Şube Müdürlüğü’nde bilirkişi olarak görev alan Doç. Dr. Hüseyin Rıza Işık’ın da bulunduğu 9 kişi tutuklandı. Tutuklanmalardan 24 saat sonra ise Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile emniyet müdürleri Murat Nemutlu ile Mustafa Avar’ın ifadelerinin alınacağı duyuldu.

Beşiktaş Adliyesi’nde önce savcı Mehmet Berk tarafından ifadeleri alınan üç emniyet müdürü tutuklanma talebiyle karşısına çıktıkları hakim Faik Saban tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Berk, bir üst mahkemeye başvurarak, karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren İstanbul 13’ncü Ağır Ceza Mahkemesi Emin Arslan ve iki emniyet müdürünün tutuklanmasını hükme bağladı.
hürriyet