İzmir'de temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti İzmir İl Başkanlığında bulunduğu sırada aynı sokakta yer alan bir hukuk bürosunun penceresine çıkan bir avukat, sokaktaki partililerle tartıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine polis ekiplerinin girdiği binanın pencere ve perdeleri kapatıldı.

Erdoğan, Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen Dokuz Eylül Üniversitesinin yeni akademik yılı açılış töreninin ardından Halit Ziya Bulvarındaki AK Parti İl Başkanlığı'na geldi.

Trafiğe kapatılan ve geniş güvenlik önlemleri alınan sokakta, çok sayıda partili ve vatandaş tarafından karşılanan Erdoğan, il başkanlığına girdi.

Binanın iki yan blokundaki apartmanda bulunan Halkın Kurtuluşu Partisi İzmir bürosunun balkonuna ''AB yolu Sevr'e çıkar, savunanlar ya gafildir, ya hain'' yazılı pankartı asıldığı gözlendi.

Başbakan Erdoğan, parti binasındayken, bir hukuk bürosunun penceresine çıkan Avukat Tacettin Çolak, iş yerinin önünün kapatılması ve alınan güvenlik önlemleri nedeniyle müvekkillerinin büroya giremediğini savunarak tepki gösterdi. Başbakanı bekleyen kalabalıkla yaşanan sözlü tartışmanın büyümesi üzerine çevik kuvvet binaya girdi. Bir süre sonra büronun pencere ve perdelerinin kapatıldığı gözlendi.

Binanın önüne gelen İzmir Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz da yetkililerden bilgi alarak bir süre binanın önünde bekledi.

Hukuk bürosu avukatlarından Burak Çelebican gazetecilere yaptığı açıklamada, Çolak'ın protestosundan kısa süre sonra emniyet mensuplarının büroya gelerek kendisini ''Yaka paça dışarı çıkardığını'' öne sürdü.

Çelebican, ''Beni hemen dışarı çıkardılar. Büromuz talan edildi. Tacettin bey hala içeride'' diye konuştu.

Hukuk bürosunun, Halkın Yükselişi Partisi'nin alt katında yer aldığı gözlendi.

-GENÇLERİN PROTESTOLARI-

Bu arada Başbakan Erdoğan, İzmir Konak Meydanı ve çevresinde bazı gençlik örgütleri tarafından protesto edildi.

Polis çemberi içinde açıklama yapan Türkiye Komünist Partili bir grup öğrenci, ''Parasız eğitim istiyoruz'' dövizleri taşıyarak, 2 Ekim'de Türkiye'nin dört bir yanından gelen öğrencilerle beraber Başbakanlığa yürüyeceklerini dile getirdiler.

AKM önünde toplanan Emek Gençliği'ne üye bir grup da Dokuz Eylül Üniversitesi'nin akademik açılışına öğrencilerin giremediğini savunarak, ''Bizler emekçi ailelerin çocukları olarak emekçiler ve öğrencilerin içinde olmadığı bir açılım da açılış da istemiyoruz'' dedi.

İzmir Öğrenci Kolektifleri'nden bir grup öğrenci de ''Müşteri değil, öğrenciyiz'', yazılı dövizler taşıyarak protestolarını ortaya koydular. Öğrenciler, eğitim haklarına sahip çıkacaklarını ve bu yöndeki çalışmalarını sürdüreceklerini açıkladılar.

Bu arada öğrenci Özgür Serger gözaltına alındı

kaynak:haberturk.com