Ulusa Sesleniş konuşmasında Kürt açılımı ile ilgili görüşlerini sıralayan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin bütünlüğünün asla tartışma konusu olamayacağını söyledi, “Biz, eli ekmek tutması gerekenler silah tutmasın istiyoruz” dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Ulusa Sesleniş konuşmasında açılım konusunda mesajlar verdi. “Hiç kimse söz söylemek adına, bu iyi niyetli açılım adımlarını istismar etmesin, kendi politik menfaatleri için bu meseleyi suiistimal etmesin, yanlış hesap yapmasın” sözleriyle muhalefeti eleştiren Başbakan Erdoğan açılımla ilgili şunları söyledi:

“Biz, bütün insanlarımızın gurur duydukları ve razı oldukları bir ülkede yaşamalarını istiyoruz. Biz, Türkiye’nin kazanımlarını bütün insanlarımızın hakça paylaşmasını, bu ülkenin köyleri, kasabaları, kentleri arasındaki gelişme farklılıklarının en aza indirilmesinin yolunu açmak istiyoruz.

Fidanlar kırılmasın

Biz, bu ülkede hakimiyetin kayıtsız ve şartsız olarak millete ait olmasını, hiç kimsenin kendini millet iradesinin üstünde görmeye kalkışmamasını istiyoruz. Biz, ülkenin gencecik fidanları daha yeşermeden kırılmasın, bu topraklarda terör kendine asla varlık zemini bulamasın, kardeşler arasında kin ve nefret yaşanmasın istiyoruz. Biz eli ekmek tutması gerekenler silah tutmasın; yola, okula, hastaneye, kalkınmaya harcanması gereken kaynaklar heba edilmesin istiyoruz.
Biz bu ülke için huzur istiyoruz, istikrar istiyoruz. Bu süreçte herkes içindekini samimiyetle söylemeli; bugüne kadar söylenmemiş, söylenememiş olanlar da açıkça, korkusuzca dile getirilmeli ki, ortak bir yol bulunsun, o yola da bir daha gölgeler düşmesin. Türkiye’nin bütünlüğü asla tartışma konusu değildir, olmayacaktır.

Azerbaycan’ı koruruz

Türkiye-Ermenistan arasındaki meseleleri çözmek ve ilişkilerimizi iki komşu ülkeye yakışır bir çizgiye çekebilmek için temaslarımızı sürdüreceğiz. Bu temaslarımız sırasında elbette dostumuz ve kardeşimiz Azerbaycan halkının menfaatlerini de en az kendi menfaatlerimiz kadar korumaya özen gösteriyoruz. İnanıyorum ki bu süreç hem Türkiye, hem Ermenistan, hem de Azerbaycan için mutlu bir sona bağlanacak, adeta kangrene dönüşmüş bu mesele de ortadan kalkmış olacaktır.

Teşekkür şilti

İZMİR Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzun, Başbakan Tayyip Erdoğan’a bir şilt vererek teşekkür etti. Erdoğan törende konuşmasını yapmak üzere kürsüye ilerlerken bağırmaya başlayan protestocu bir öğrenci ağzı kapatılarak dışarı çıkartıldı.

Açılımdan kazanırız

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi´nin (DEÜ) yeni akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada 72 milyon Türkiye vatandaşının yaşam tarzını nasıl olumlu geliştireceklerinin gayreti içinde olduklarını söyledi. Erdoğan şöyle konuştu: “Bir demokratik açılım sürecini başlattık. Terör artık son bulsun istiyoruz. İçeriğinde birçok başlıklar var, olacak. Etnik unsur olarak ülkemizi oluşturan hangi etnik unsurlar varsa sorunları var. Onların çözümüne yönelik proje geliştirdik. Aleviler, işsizlik, üniversiteler eğitim sorunu bunların çözümü için adım atmamız lazım. Türkiye bu açılımlardan hiçbir şey kaybetmez, tam tersine kazanır. Terörle mücadeleden taviz vermemiz mümkün değil. Kimse kendini hukukun üzerinde göremez, görme lüksüne sahip değildir. Demokrasiden taviz veremeyiz. Suçla mücadeleyi sürdürecek ama hukukun üstünlüğünden taviz vermeyeceğiz”
hürriyet