Polis zoruyla duruşmaya götürülmeleri için haklarında mahkeme kararı çıkan DTP milletvekilleriyle ilgili krizi çözmek için formül aranıyor.

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun ilgili maddesine, “Mahkemenin birden fazla ifade verme davetine katılmayan, savunma hakkından vazgeçmiş sayılır” hükmünün konulup konulamayacağı araştırılıyor. Böyle bir düzenlemenin yargıya müdahale etmeden, yargılama sürecini kesintiye uğratmadan sorunu çözebileceği belirtiliyor. Ancak, yasada yapılacak böyle bir düzenlemenin tüm diğer davalar için de geçerli olacağı ve farklı davalarda sakınca doğurup doğurmayacağı da inceleniyor. Sadece dokunulmazlığı olan milletvekilleri için böyle bir davet yönteminin mümkün olup olmadığı araştırılıyor. 11´inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin DTP Genel Başkanı Ahmet Türk´e `Eşbaşkan’ sıfatıyla tebligat gönderdiği ortaya çıktı. Türk hukuk sisteminde ve siyasi partiler yasasında olmayan bir görev tanımı olduğu için mahkeme, dün, Türk’e `Genel başkan’ sıfatıyla ikinci kez tebligat gönderdi. DTP’lilerin polis zoruyla mahkemeye getirilme olasılığıyla ilgili olarak siyasiler şu görüşleri ifade ettiler:

Başkan vermez

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Başkan dışarıdan gelen hiçbir memuru parlamentoya sokmaz ve bunların zorla götürülmesine izin vermez. Belki de en doğrusu üç değerli milletvekili arkadaşımızın göğüslerini gere gere mahkemede ifade vermeleridir. Zaten serbest bırakılacaklardır, yargı süreci devam edip gidecektir. Böyle bir jest yaparlarsa çok daha iyisini yapmış olurlar.

Karar yanlış

Tarım ve Köyişleri Mehdi Eker DTP miletvekillerinin duruşmaya polis zoruyla götürülmeleriyle ilgili kararı doğru bulmuyorum. Milletvekili dokunulmazlığı herkes için geçerli olmalı.

Bunu aşmalıyız

DTP’li Hasip Kaplan 1994’te DEP’liler Meclis’te yaka paça gözaltına alındı. Meclis bugün aynı hatayı tekrarlamamalı. Meclis olarak bunu aşmamız gerekiyor. Adalet Bakanlığı, yargılamanın durma kararını Yargıtay’a ‘yazılı emirle’ taşıyıp bu yolu açmamalıydı.

2 zorla getirme kararı

ANKARA 11. Ağır Ceza Mahkemesi, dün iki ayrı davada DTP Milletvekilleri Sebahat Tuncel ile Aysel Tuğluk’un mahkemeye zorla getirilmesine karar verdi. DTP Kadın Meclisi üyesi 23 kişinin yargılandığı davada, tebliğe rağmen duruşmaya gelmeyen Tuncel’in, CMK’nın 146. ve 199. maddeleri uyarınca savunmasının alınabilmesi için hakkında zorla getirme müzekkeresi düzenlenmesine karar verildi. Mahkeme, İstanbul’da açılan bir başka dava nedeniyle de dün duruşmaya gelmeyen, Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’un ifadesinin alınması için zorla getirme müzekkeresi düzenlenmesini kararlaştırdı. DTP lideri Ahmet Türk ile milletvekilleri Emine Ayna ve Selahattin Demirtaş’ın ardından zorla getirme karar verilen DTP’li sayısı 5’e çıktı.
hürriyet