‘Okul polisi’, 16 yaşındaki liseliyi herkesin ortasında tekme tokat dövdü.

Öğrenciye polis dayağı
E.G’nin babası Halil Gümüş asgari ücretle çalıştığını belirterek çocuğunu okula polis dövsün diye değil, eğitim alması için gönderdiğini söyledi. Anne Çiçek Gümüş ise, olay sırasında öğretmen ya da okul görevlisinin neden müdahale etmediğini sordu.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ankara Valiliği ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün yeni eğitim-öğretim yılında başkentte başlattığı “Okul Polisi” projesi, okulların açılmasının üzerinden bir hafta bile geçmeden “polis dayağı” skandalına neden oldu. E.G. (16) adlı öğrenci, “kız arkadaşıyla konuştuğu gerekçesiyle” polis tarafından okul bahçesinde dövüldü.

Darp izleri
Ayrancı Ticaret Meslek Lisesi’nde 9. sınıf öğrencisi E.G.’yi boynundan yakalayan polis okul bahçesinde herkesin gözü önünde tokatladı. E.G, polis dayağının yaklaşık 10 dakika sürdüğünü iddia etti. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden sağlık raporu alan E.G.’nin boynunda 5-6 santimetre uzunluğunda çizik ve morluklar, sol çene altında 2 santimetre uzunluğunda çizik ve belinde de darp izi bulguları belirlendi.

‘Polis ahlak zabıtası değil’
Eğitim-Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Tuğrul Culfa düzenlediği basın toplantısında 2009-2010 eğitim-öğretim yılı başlamadan önce okul polisi adlı uygulamayla yaşanabilecek sıkıntıları anlattıklarını anımsattı.

Culfa okuldaki polisin, öğrencinin kız arkadaşıyla konuştuğu gerekçesiyle sinirlenmesine de tepki göstererek “Hangi çağda yaşıyoruz. Polisler ahlak zabıtası değildir” dedi.


kaynak:zekirdek