Ceylan'a Neden İlgisiz Kaldık?..
Haber olmamasına sebep; Münevver Karabulut cinayeti gibi acaba işin içinde zengin bir aile olmaması mıydı? Yoksa cinayetin İstanbul’da değil de Diyarbakır’da işlenmesi miydi?..

12 yaşında bir kız roketle parçalanıyor ve ortalık ayağa kalkmıyor.
Genel bir seslik ortalığa hâkim oluyor. Hükümetten, askere, oradan medyaya kadar dut yemiş bülbüle dönüyor. Bunu bir önce yazımda ifade etmiş genel bir sorgulama yapmıştım.
Geçenlerde Ahmet Altan çok ilginç bir yazı yazdı. Yazının başlığı şuydu; Göbeğini kaşıyan gazeteci. İyi bir başlıktı konuya tam oturdu.
Haklı olarak medyayı bu olayda tam anlamı ile taciz etti, ırgaladı. Bunun üzerine gazete ve kanallarda hafif bir kıpırdanma başladı, yarı utangaç bir vaziyette Ceylan’nın haberi azda olsa yer bulmaya başladı.
Medyanın bu isteksizliğini, ağırdan almasını nasıl izah edebiliriz?
Şiddet meraklısı medyamız aslında bunu kaçırmaması gerekirdi. Konunun en ince detaylarına kadar vahşeti görüntülemesini, ceset parçalarını gözümüze sokmasını, dramatize etmesini beklerdim doğrusu. Gazetelerimizin üçüncü sayfaları bu tür vahşet haberleri için ayrılmıştır. Mesela sel baskınında suyun üzerinde ceset görüntüsü batı medyasında yer alamazken bizde ince detaylarına kadar gösterilir. Üçüncü dünya medyamıza da yakışan budur.
Ama bu sefer böyle olmadı. Bırakın ceset parçalarını minik Ceylan’ın adını bile ağzına almadı medyamız ve yazarları.
Peki, o zaman neden bu kadar medyanın ilgisizliği? Bu mutlaka cevaplanması gereken bir sorudur.
Haber değeri yok muydu? İlgilerini çekecek kadar yeterince vahşet boyutu eksik mi kalmıştı? Eğer küçük bir kız çocuğunun roketle parçalanması haber değilse, haber nedir o zaman?
Haber olmamasına sebep;
Münevver Karabulut cinayeti gibi acaba işin içinde zengin bir aile olmaması mıydı?
Yoksa cinayetin İstanbul’da değil de Diyarbakır’da işlenmesi miydi?
Ya da olayın mağduru beyaz Türk değil de sahipsiz bir Kürt kızı olması mıydı?
Yoksa bu sessizliğin sebebi roket mermisinin çevrede bulunan üç jandarma birliğinden atılmış olma ihtimali miydi?
Bence hepsi.
Adının altında Türkiye Türklerindir yazan devlet gazetesinin bir Kürt kızının haberi görmemesini anlarım, peki ya İslami hassasiyetleri olduğunu iddia eden medyaya ne demeli?
İslami hassasiyeti olan medya, olmayan medya, liberal medya, solcu medya, yandaş medya yandaş olmayan medya al birini vur ötekine.
(Erkam Tufan Aytav - Haber 7)