Zayıflama merkezinde hayatını kaybeden Dila’da kalp hastalığı çıkmasını, “Zaten ölecekti” diye değerlendiren Dr. Kuşhan’a tepki yağdı. Prof. Çelik, “Bu kişinin hekimliğini sorgulamalıyız”; Prof. Gürsoy, “Etik ihlali”; Prof. Sönmez, “Böyle bir şey söylediğine inanamıyorum” dedi

Muzaffer Kuşhan Zayıflama Merkezi’nde hayatını kaybeden Dila Kurt’ta (19) kronik kalp hastalığının bulunduğunu ortaya koyan Adli Tıp raporunu, “Zaten ölecekti, kaderi buydu” diye değerlendiren Dr. Muzaffer Kuşhan’a tepki yağdı. Hekim camiası Kuşhan’ın açıklamasına büyük tepki gösterdi.
Kuşhan’ın bu sözünü “etik dışı” diye niteleyerek tepki gösteren bazı doktorlar, “O zaman neden hekimlik var? Neden doktorluk yapıyoruz? O halde bırakalım insanlar kaderiyle mi ölsün?” diye konuştu,
Prof. Dr. Faik Çelik, “Bu kişinin hekimliğini sorgulamamız gereken çok itici bir demeç” dedi. Dr. Muzaffer Kuşhan, sözlerini doğrulayarak şunları söyledi: “Sokakta da ölebilirdi, başka yerde de ölebilirdi. Ama, tesadüfen buradaymış. Kaderi budur. Adli Tıp raporu da gösteriyor. Bu kalp o kaderi gösteriyor, ben göstermiyorum.”
Dr. Muzaffer Kuşhan’a yönelik olarak İstanbul Tabip Odası’na gelen şikâyetin halen yönetim kurulunda değerlendirildiğini belirten İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu Başkanı Dr. Tayfun Hakan, konunun onur kuruluna gelmesi halinde uyarıdan meslekten mene kadar ceza almasının gündeme gelebileceğini belirtti. Hakan şunları söyledi:
“Dr. Kuşhan’ın ‘Ölecekti, zaten hastalığı vardı’ demesi, bir kere talihsiz bir beyan, etik değil. Maksadını aşmış olduğunu düşünüyorum. Bir hastanın son dönemi dediğimiz ölüm anı da olabilir. Hekim olarak hasta hakkında ölecek diye düşünsek bile, onun son anlarını mümkün olduğunca iyi geçirmesini sağlamalıyız. Etik olarak insani görevimiz böyle olmalıdır.”

Sözlerinde ısrarlı
Telefonla ulaştığımız Dr. Muzaffer Kuşhan, sözlerini doğrulayarak, şöyle konuştu:
“Kalp krizine neden olan bizim değiştiremediğimiz üç faktör var: Yaşın ilerlemesi, genetik, erkek olmak. Bu tip ölümler genellikle o yaştaki kızlarda hiç görülmeyen bir şey. 10 milyonda, 100 milyonda bir olan şeyi nasıl düşünebilirsiniz? Soruyorsunuz hiçbir şikâyeti yok.
Burada 70-80 yaşlarında aynı grupta insanlar var, onların başına gelmedi, bunun başına geliyorsa, 19 yaşındaki bir insanın kalbi bu şekildeyse, bu genetik değil de nedir? Sokakta da ölebilirdi, başka yerde de ölebilirdi. Ama, tesadüfen buradaymış. Kaderi budur. Adli Tıp raporu da gösteriyor. Bu kalp o kaderi gösteriyor, ben göstermiyorum.”

‘Neden doktoruz?’
Doktorlar, Dr. Kuşhan’ın “Zaten ölecekti” sözlerini şöyle değerlendirdi:
Prof. Dr. Faik Çelik (Genel cerrahi uzmanı, İstanbul Üniversitesi Rektör Danışmanı): “Hekimlik mesleğine ve felsefesine çok ters düşen, bu kişinin hekimliğini sorgulamamız gereken çok itici bir demeç. Ne etik anlamda, ne de bilimsel tıbba inanan bir insan için kabul edilebilir bir söz bu. ‘Kaderiydi, nasılsa ölecekti’ demek. O zaman bu mesleği neden yapıyoruz biz? Herkes ölecek hekimliğe gerek yok. Onur kurulları harekete geçmeli. Bu anlayış ancak Ortaçağ’da olur.”
Prof. Dr. Gençay Gürsoy (Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı): “Hekimlerin görevi, kader konusunda söz söylemek değil hastayı tedavi etmektir. Hastanın sağlık durumu konusunda kendisinin ve ailesinin talebi olmadan açıklamada bulunmak etik ihlalidir. Kaldı ki, bu konu adli makamlara intikal etmiş durumda. Söyleyeceklerini mahkeme huzurunda söylemeli. Hasta bilgilerini açıklamak etik bir davranış değildir.”

‘Aile cevap vermeyecek’
Kaan Oral (Kurt ailesinin avukatı): “Kurt ailesi Kuşhan’la artık aynı karede bile olmak istemediklerini, muhatap bile olmak istemediklerini ifade ediyor. Son çıkan haberlere ve Kuşhan’ın demeçlerine isyan ediyorlar. ‘Karı koca kavga ettikleri için kızları kalp krizi geçirmiş’ diyor.
Yok böyle bir şey. Annesi, kızlarını öpüp okşarken kız bir anda düşüp vefat ediyor. Tamamen kafadan atmasyon şeyler. Aile bunlara bugün cevap verse, yarın başka bir şey çıkacak. Bu nedenle cevap vermek istemiyorlar.”

‘Merkezde kardiyolog olmalı’
Prof. Dr. Oktay Ergene (Türk Kardiyoloji Derneği Gelecek Dönem Başkanı): “Hastanın öyküsü alınır. Geçmiş hastalıkları sorulur. Hasta geçmişte, ‘Kalbimde şöyle bir sorunla karşılaştım’ derse, daha detaylı bir incelemeye gider hekim. ‘Yok’ dediyse, bir iki rutin tetkik yapar. Kalp elektrosu ve akciğer röntgeni yapılır. Bunlarda bir şey gözükmüyorsa hekim bunu atlayabilir. Bu tip merkezlerde cihazın ya da kardiyoloğun bulunması bile gerekmiyor. Hasta kabul ederken kardiyak açıdan kişinin belirli bir zayıflama programına girip giremeyeceği konusunda rapor isteyebilir.”
Prof. Dr. Bingür Sönmez (Memorial Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü Direktörü): “‘Zaten ölecekti’ demesi etik değil. Böyle bir şey söylediğine inanmıyorum. Yurtdışında da birçok tedavi merkezinde bu tip olaylar oluyor. Bu tip merkezlerde, bir uzman kardiyoloğun bulunmasında fayda var. Herkesin kardiyolojik takip altında olması lazım.”
milliyet