Taksim’de dün gerçekleşen olaylı gösterilerin ardından IMF ve Dünya Bankası protestoları bugün de sürüyor. Pangaltı’da gösteri yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. Partizan grubuna bağlı militanlar havai fişekle polis helikopterini vurmak istediler.

İSTANBUL - IMF toplantılarına yönelik protestolar bugün de sürdü. Ancak dün yapılanların aksine bugünkü 50 kişilik grubun çok organize olduğu gözlendi. Ergenekon Caddesi'nde başlayan eylem, daha sonra E-5'e taşındı ve yol kapatıldı. Uzun süre müdahale edilmeyen göstericiler, görüntülerini çeken bir polis helikopterine havai fişekle saldırdı. Roketatar gibi kullanılan havai fişek saldırısı A.A. muhabiri Salih Zeki Fazlıoğlu tarafından kare kare görüntülendi.

POLİS HELİKOPTERİNE HAVAİ FİŞEKLİ SALDIRI
Göstericilerin bugün daha organize oldukları gözlendi. Aralarında sık sık "Zaman kaybetmeyelim" diyerek ilerledikleri görülen göstericiler, taşlarla vitrinleri kırarak resmi araçlara saldırdılar. Hatta nereden çıktığı anlaşılamayan bir havai fişekle yukarıdan görüntü alan ve çcevik kuvvet ekiplerine istihbarat veren polis helikopteri vurulmaya çalışıldı.

PANGALTI'DA GÖSTERİLER
Bugün sabahın erken saatlerinden itibaren Agos Gazetesi'nin önünde biraraya gelen göstericilerin polisle çatışması devam ediyor. Polis Harbiye'ye yürümek isteyen göstericileri gözaltına almaya başladı. Polis yaklaşık 200 kadar göstericiyi tazyikli su ile dağıtmaya çalışıyor. İstanbul Pangaltı'daki Ergenekon caddesinde IMF-Dünya Bankası toplantılarını protesto eden 200 kişilik gruba polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahaleye devam ediyor. Göstericiler işyerlerinin camlarını kırarak Mecidiyeköy'de E-5'e çıktı. Polis aracını taşlayan göstericiler motosikletli bir polise de saldırdı. Polis, göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı. Agos gazetesinin önündeki olaylarda 27 kişi gözaltına alındı.Göstericiler ara sokaklara kaçarken çevredeki araçlara zarar verdi. Polisin attığı gaz bombaları nedeniyle beyaza bürünen sokakta çevre sakinleri zor anlar yaşadı.

BAŞBAKAN'A PROTESTO ÖNLEMİ
Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın akademik yıl açılış töreninde konuşma yapacağı Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş kampüsü'nde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Konuşmaların yapılacağı salonun 4 kapısından 3'ü kapatılırken, konuklar tek kapıdan tek tek kontrol edilerek içeriye alındı. Polis, şüphelendiği 3 gençten kimliklerini göstermelerini istedi. Ancak gençler kimliklerini göstermemekte direndi. Çantalarını aratmak istemelen gençler salon çevresinden uzaklaştırıldı. Göstericilerin, molotof kokteyli ve demir sapanlarıyla karşılık vermeleri geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Taksim'de zaman zaman polisin silah çekmesine kadar uzandı. Sabah saatlerinde başlayan IMF karşıtlarının gösterileri Pangaltı,Şişli ve Mecidiyeköy'de devam ediyor. Polisin müdahalesi ile ara sokaklara dağılan göstericilerle polis arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.
DÜNKÜ GÖSTERİLERİN BİLANÇOSU
IMF'ye yönelik protestolar bugünde devam ederken İstanbul Emniyeti, günün sonunda olayların bilançosunu açıkladı. Yaşanan olaylar polis kamerası tarafından da saniye saniye görüntülendi. Polisle çatışan şüphelilerin duvarlara yazılar yazdığı polis araçlarını taşladığı ve bazı ev ve işyerlerinin camlarını kırdığı görüldü.11 banka, 5 işyeri, 6 kamu binası, 6 konsolosluk binası ve 8 resmi araç hasar gördü. Bir polis memuru, göstericilerin saldırısı sonucu yaralandı. Polisin silahı da, gasp edildi. Protestocular kendilerine müdahale eden güvenlik güçlerine, taş, sapan ve molotofkokteyli atarak, ara sokaklara kaçtı. Tekrar toplanan ve yürümek isteyen gruba polis, bir kez daha biber gazı ve tazyikli su sıkarak müdahale etti.Ara sokaklara dağlan ve yeniden toplanarak yürümeye başlayan grup, Feriköy üzerinden Çağlayan'a çıktı. Yürüyüş sırasında göstericiler, yol üzerindeki bankaların camlarını taşlarla kırdı. Şişli'de E-5 kara yolunu Boğaziçi yönünde trafiğe kapatan grup, bu arada bir polis aracına da taşlarla saldırdı. Araçta bulunan 2 polis arabadan inmeden havaya ateş ederek, olay yerinden uzaklaştı. Protestocu grup, Topkapı yönünde de motorize polis ekibine taşlı saldırıda bulundu. Göstericiler, McDonald's camlarını da taşlarla kırarken, içerdeki müşteriler kaçarak kendilerini kurtarmaya çalıştı.Grup, daha sonra Okmeydanı yönünde yürüyerek dağıldı. Göstericiler, metrobüslerin önüne keserek eylemlerini sürdürüyorlar.

25 KİŞİ GÖZALTINDA
İstanbul Valisi Muammer Güler, bugünkü olaylarda 25 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Son olarak polis İstanbul'da, IMF ve Dünya Bankası toplantılarına yönelik eylem hazırlığı yaptıkları ve yasa dışı sol bir terör örgütüne üye oldukları iddia edilen 3 kişiyi daha gözaltına aldı. Yasa dışı DHKP-C terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla gözaltına alınan şüphelilere ait aracı Gaziosmanpaşa'da durduran polis ekipleri, araçta yaptıkları aramalarda, 46 adet motolofkokteyli, 4 gaz maskesi, iki eldiven ele geçirdi. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor. İstanbul Valisi Muammer Güler, dünkü eylemlerde 47'si kadın, 22'si 18 yaşından küçük 103 kişinin, bugün de 25 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Polisin orantısız güç kullandığı yönündeki eleştirilere cevap veren Güler, "Basın açıklamasından sonra polise saldırdılar. Polisin müdahale nedeni tamamen suçun önlenmesine yönelik bir müdahaledir. 7 polis aracı, 6 konsolosluk binası, 11 tane bankanın camı, 5 tane iş yeri tahrip edildi. Otobüs durakları tahrip edildi. Bunu eleştiri konusu yapıyorsak bu özgürlüklerin artık iyice üzerinde düşünülmesi lazım. Şiddet kullanmayla fikir hürriyeti, düşünce açıklama hürriyetini mutlaka ayırmak lazım" dedi.

Bugünkü eylemlerle ilgili Vali Güler, "Sizi davet ediyorum, şu anda polislerin, bir araba içerisinde 27 molotofkokteyli, kar maskeleri ve eldivenleri yakaladıkları bir görüntü var. Ona bir bakın bakalım. Molotofkokteylleri basın açıklaması için, IMF'yi protesto etmek için, görüş açıklamak için mi yoksa polise saldırmak için mi yapıldı? Dünyanın her yerinde polise saldıran, vatandaşın mal ve tasarruf güvenliğini etkileyen insanlara karşı polis gerekli önlemi alır. Burada yapılanı, basının kamuoyuna iyi anlatmasını istiyorum" dedi.Güler, "Ama polise taşlı, sopalı, molotofkokteylli saldıran, yüzleri örtülü biçimde iş yerlerinin camlarını kıranlar... Bir polisimiz öldüresiye dövüldü. Şu anda kendisi hastanede. Onlardan yaralanan kimse yok. Ama meseleyi onlar veya polis gibi de almak istemiyorum. Saldırıda bulunanlar ve bu saldırıyı önlemeye çalışanlar gibi değerlendirmek lazım" diye konuştu.
EYLEM HAZIRLIĞI
Son olarak polis İstanbul'da, IMF ve Dünya Bankası toplantılarına yönelik eylem hazırlığı yaptıkları ve yasa dışı sol bir terör örgütüne üye oldukları iddia edilen 3 kişiyi daha gözaltına aldı.

Yasa dışı DHKP-C terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla gözaltına alınan şüphelilere ait aracı Gaziosmanpaşa'da durduran polis ekipleri, araçta yaptıkları aramalarda, 46 adet motolofkokteyli, 4 gaz maskesi, iki eldiven ele geçirdi. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

akşam