Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 11 Nisan 2010'da, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ise, iki hafta sonuna yayılarak 19-20 Haziran ile 26-27 Haziran 2010'da yapılacak.Yükseköğretim Kurulu (YÖK), bugün Genel Kurul toplantısında üniversiteye giriş sisteminin birinci aşaması olan Yükseköğretime Giriş Sınavı ile ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavları'nın tarihlerini belirledi.

Buna göre, 19 Haziran Cumartesi sabah Matematik-Geometri, aynı gün öğleden sonra Yabancı Dil sınavları yapılacak. 20 Haziran Pazar sabah Sosyal Bilimler sınavının da yapılmasıyla ilk hafta sınavları tamamlanacak.

26 Haziran Cumartesi sabah Edebiyat-Coğrafya sınavı, 27 Haziran Pazar sabahı Fen Bilimleri testleri ile de sınavın ikinci haftası tamamlanmış olacak.

Bir yılı aşkın bir süreçte üniversiteye giriş sistemine yönelik çalışmalar yapan YÖK, konuyla ilgili tüm
teknik kuruluşların görüşüne başvurduğunu söyledi. YÖK, sınava ilişkin ana hatların Genel Kurul'da kabul edilmesinin ardından puan türleriyle ilgili üniversitelerden tekrar görüş aldığını belirterek, ÖSYM'nin uzmanlığına da başvurduğunu bildirdi.

Ayrıca Milli
Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan 113 bini aşkın öğrencinin görüşlerini sunduğu anket sonuçlarının da dikkate alındığı açıklandı.


Bazı dekanlar atandı
Genel Kurul toplantısında ayrıca bazı üniversitelerin dekan atanmasına yönelik teklifleri de değerlendirildi.
İstanbul Arel Mühendislik Mimarlık Fakültesi'ne Prof. Dr. Uğur Çeltekligil, İzmir Hukuk Fakültesi'ne Prof. Dr. Ayşe Havutcu ve İzmir Mühendislik Fakültesi'ne Prof. Dr. Kayhan Erciyeş dekan olarak seçildi.

Ayrıca Afyon Kocatepe Fen-Edebiyat Fakültesi'ne Prof. Dr. Kasım Turhan ve İnönü İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'ne Prof. Dr. Recep Güneş'in dekan olarak seçilmesine karar verildi.


kaynak: ekolay.net