Anadolu Kartalı Tatbikatı’nın uluslarası bölümünün son dakikada ertelenmesine tepki gösteren İsrail’e, Başbakan Tayyip Erdoğan’dan sert yanıt geldi.

Erdoğan, “Türkiye güçlü bir ülkedir, kendi kararını kendisi verir. Birilerinin tavsiyesi veya talimatı ile Türkiye karar vermez, karar almaz” dedi. Irak ziyareti öncesinde Esenboğa Havaalanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Halkın talebi var

“Her siyasi iktidarın kendi ülkesindeki kamuoyunun yaklaşımlarını, halkının taleplerini göz önünde bulundurma mecburiyeti vardır. Halkımın talebi bu istikamettedir. Bunun şu anda yapılamayacağını, bunun İsrail dışındaki katılan ülkelerle yapılması veya ertelenmesi konusunu söyledik. Bu yaklaşım makul karşılandı ve böylece biz eğer yaparsak bunu sadece Türkiye olarak tek başımıza yaparız, ama aksi bir halde de bizim için bu bir kıyamet değildir. Şunun bilinmesini isteriz, Türkiye güçlü bir ülkedir, kendi kararını kendisi verir. Birilerinin tavsiyesi veya talimatı ile Türkiye karar vermez, karar almaz.”

Resmi bilgi yok

Erdoğan, “İsrail’in Türkiye’ye He-ron’ları teslim etmeyeceği bilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da şu yanıtı verdi: “Bana gelmiş resmi bir bilgi yok. Sadece aldığım bir bilgi, İsrail radyosunun böyle bir şey söylediği. Medya üzerinden bu konuları değerlendirmem.”

Teknik nedenle gecikti

Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) Murad Bayar, Heron’ların teknik nedenle geciktiğini, yıl sonuna kadar teslim edileceğini söyledi.

hürriyet