İrşad Vakfı mütevelli heyeti üyesi Mustafa Yıldız’ın cenaze törenine İsmailağa Cemaati’nin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ile Cüppeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de katılınca Rize olağanüstü bir gün yaşadı.


Yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı törende, Mahmut Hoca’nın tek tip kıyafetli, elleri telsizli korumaları Mercedes marka otomobiline koşarak eşlik ettiler.

RİZE’de tedavi gördüğü hastanede akciğer yetmezliği sonucu 77 yaşında ölen, İrşad Vakfı mütevelli heyeti üyesi emekli vaiz Mustafa Yıldız, yaklaşık 25 bin katıldığı törenle toprağa verildi. Cenaze törenine Mahmut Hoca diye bilinen, İsmailağa Cemaati’nin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ile Cüppeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de katıldı. Mahmut Hoca’yı yakından görmek isteyenler izdihama yol açtı.

Sokaklar kapandı

Başbakan Erdoğan’ın da Rize’ye geldiğinde ziyaret ettiği emekli vaiz Mustafa Yıldız’ın cenazesi dün 10.00’da Rize Şeyh Camii’ne getirildi. Tabuta dokunabilmek için sıraya giren sevenleri uzun kuyruklar oluşturdu. Cenazenin kılınacağı Cumhuriyet Meydanı’ndaki camiye çıkan tüm ara sokaklar araç trafiğine kapatıldı. Rize Belediyesi’ne ait otopark da boşaltıldı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı cenaze törenine Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Ak Parti Rize Milletvekili Lütfü Çırakoğlu, eski milletvekili Şevki Yılmaz, İl Müftüsü İlyas Serenli, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen vatandaşlar ve din görevlileri katıldı. Cenaze törenine koruma ordusuyla gelen İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu, kalabalık nedeniyle alana girmekte zorlandı. Ustaosmanoğlu’nu yakından görmek isteyenler izdihama yol açınca arbede yaşandı.

Peşinden koştular

Emekli Vaiz Mehmet Köse-oğlu’nun kıldırdığı cenaze namazı sonrası Cüppeli Ahmet Hoca dua etti. Yıldız’ın cenazesi daha sonra defnedilmek üzere Güneysu İlçesi Adacami Köyü’ne götürüldü. Cenaze sonrası Mahmut Ustaosmanoğlu Mercedes marka otomobile binerek alandan ayrılmak istedi. Ancak kendisini görmek ve fotoğrafını çekmek isteyen çoğunluğu cüppeli ve çarşaflı kalabalık, otomobile yönelince izdiham meydana geldi.
Ustaosmanoğlu’nun tek tip siyah takım elbiseli ellerinde telsiz bulunan özel korumalar ile zabıta ekipleri kalabalığı güçlükle önleyerek otomobilin ayrılmasını sağladı. Özel korumalar, kent merkezinden çıkana kadar yaklaşık 500 metre koşarak otomobile eşlik ettiler. Kalabalık da uzun süre otomobilin peşinden koştu.

Dua, Cüppeli Ahmet Hoca’dan

EMEKLİ vaiz Mustafa Yıldız’ın cenaze töreninde duayı Cüppeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü dua ettirdi. Duaya emekli vaiz Resul Bölükbaş ile İsmailağa Cemaati’nin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu da eşlik etti. Cüppeli Ahmet Hoca duayı yaptırdıktan sonra ‘El Fatiha’ demesi için mikrofonu Mahmut Ustaosmanoğlu’na uzattı.

Genelde insanlık özelde Rizeli için yola çıkmışlar

ARAPÇA bir kelime olan İrşad, TDK’ya göre ‘Doğru yolu gösterme, uyarma’ anlamını taşıyor. 1990’da Rize’de kurulan Vakıf, Mataracı Kız Kuran Kursu ile Müftü Mahallesi Erkek Kuran kursunda yatılı ve gündüzcü olmak üzere yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Vakfın halen 250 öğrencisi bulunuyor. Vakfın ‘http://rizeirsadvakfi.com’ adresindeki internet sitesinde amacı şöyle anlatılıyor: “Muhterem Zavendikli Mustafa Yıldız Hocaefendi’nin öncülüğünde, fedakâr ve gayretli Rizeli gönüldaşlarıyla yaklaşık yarım asırdır devam eden, yöremize ve ülkemize hayırlı ve faydalı insan yetiştirme sevdası bir vakıf şemsiyesi altında toplanmayı gerekli kılmış, genelde insanlığın, özelde Rizelinin irşadı için yola çıkmış bu gönüldaşlar vakfımıza isim olarak da İrşad’ı seçmiştir. Bu hizmet kervanına maddi ve manevi katkıda bulunanlara da şükranlarımızı sunmayı bir görev biliyoruz.” Müdürlüğünü Fatih Yazıcı’nın yaptığı vakfın mütevelli heyetinde Mustafa Yıldız’ın yanı sıra 19 kişi daha yer alıyor.
hürriyet