Diyarbakır'da 34 yaşındaki bir kadın domuz gribi nedeniyle yaşımını yitirdi. Açıklamayı Sağlık Bakanlığı yaptı. Böylece, Türkiye'de domuz gribinden hayatını kaybeden kişi sayısı 2'ye yükseldi.Bakanlıktan yapılan açıklamada, ilk pandemik A (H1N1) grip vakasının tespit edildiği 15 Mayıs 2009'dan bu yana Türkiye'de toplam bin 411 pandemik A (H1N1) vakası tespit edildiği bildirildi.

Bu vaka sayısının, bugün itibarıyla
Türkiye'de var olan değil, sürecin başlangıcından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısı olduğu ifade edilen açıklamada, "Laboratuvar teyitli ve tedavisi hastanede sürdürülmekte olan 12 vakamız bulunmaktaydı. Bunlardan Diyarbakır'da tedavisi devam eden 34 yaşında bir bayan vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir. Halen 11 vakanın tedavisi hastanede devam etmektedir. Bunlardan durumu ağır olan üç hastanın tedavisi ise yoğun bakımda sürdürülmektedir" denildi.

Vatandaşların, korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi gerektiği vurgulanan açıklamada, 2 yaşından küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar, gebeler ve 65 yaş üstündekilerin grip belirtileri ortaya çıktığında mutlaka bir hekime müracaat etmeleri istendi.

Bunların dışındaki kişilerde grip belirtileri ortaya çıktığında evlerinde istirahat etmeleri önerilen açıklamada, ancak genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü,
göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, üç günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatlarının büyük önem taşıdığına dikkat çekildi.

Geçtiğimiz günlerde de
Ankara'da bir kişi domuz gribinden hayatını kaybetmişti.

Dicle Üniversitesi (D.Ü)
Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliği, domuz gribinden ölen B.B'nin virüsü hastane dışından kaptığının düşünüldüğünü bildirdi.

D.Ü
Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliğinden yapılan yazılı açıklamada, hastanede bugün itibariyle H1N1 tanısı konulmuş başka bir hastanın bulunmadığı belirtildi.

Hastaneye grip şüphesiyle gelen hastalar için ayrı bir klinik tahsis edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Mevcut bulgular nedeniyle hastanın bu virüsü dışarıdan kaptığı dolayısıyla hastanemizden bulaşmadığı düşünülmektedir. Bugün itibariyle hastanemizde H1N1 tanısı konmuş başka bir hasta bulunmamaktadır. Hastanemize grip şüphesiyle gelen hastalar için 24 saat doktor kontrolü altında olacak şekilde izole ayrı bir klinik tahsis edilmiştir.”

Açıklamada, domuz gribinden ölen B.B ile ilgili olarak da şu bilgiler verildi:

“34 yaşındaki hasta, ikiz gebelik preterm eylem, solunum güçlüğü, öksürük, balgam yakınmaları nedeniyle 16 Ekim 2009 tarihinde hastanemize başvuruda bulundu ve yatışı yapıldı. Hastamızın hastaneye kabulünde akciğer enfeksiyon bulguları mevcuttu. Hasta yatırıldığında pnömoni tanısı konuldu ve tedavisine başlandı. Şüphe üzerine hastadan numune alındı.

Alınan numune
Sağlık Müdürlüğü tarafından Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Başkanlığına gönderildi. Hastanın genel durumunun kötüleşmesi üzerine hasta entübe edilerek reanimasyon kliniğine nakledildi. Bebeklerin genel durumunun kötüleşmesi nedeniyle aile onayıyla sezaryen ameliyatı ile bebekler alındı. Bebeklerin biri doğumda, diğeri 3 gün sonra öldü. Alınan numunenin H1N1 pozitif gelmesi üzerine hasta izole edildi. Tüm müdahalelere rağmen hastamız kurtarılamadı.”


kaynak: ekolay.net